Wirus Zika może prowadzić do utraty wzroku wśród niemowląt

Monika Piorun
26.05.2016 10:55
Wirus Zika może prowadzić do utraty wzroku wśród niemowląt
fot. BBC: Wirus Zika może powodować uszkodzenia wzroku wśród niemowląt

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ostrzegają, że u noworodków, których matki zaraziły się wirusem Zika w czasie ciąży, może dochodzić do poważnych zaburzeń wzroku, dlatego apelują o dodatkowe badania okulistyczne u niemowląt, by zapobiec u nich całkowitej utracie zdolności widzenia.

Badania opublikowane na łamach The journal of Opthalmology wskazują na to, że wirus Zika może powodować nie tylko małogłowie wśród niemowląt, których matki zaraziły się wirusem podczas ciąży, ale także przyczyniać się do poważnych zaburzeń wzroku prowadzących do ślepoty.

Do tej pory specjaliści ostrzegali jedynie przed małogłowiem (mikrocefalią), czyli wadą rozwojową prowadzącą do zmniejszenia masy mózgu u noworodków, spowodowaną infekcją wirusa Zika.

Lekarze z Sao Paulo zauważyli nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych i krwawienia w obrębie siatkówki oka u 3 chłopców, których matki były zarażone wirusem Zika, kiedy dzieci znajdowały się jeszcze w okresie płodowym. Eksperci nie są pewni, czy zaburzenia wzroku są kolejnym skutkiem infekcji spowodowanej przez wirus, czy tylko powikłaniem mikrocefalii.

Dr Darius Moshfeghi - profesor okulistyki na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Stanforda - przekonuje, że niezbędne są dodatkowe badania niemowląt z małogłowiem, których od początku 2015 roku przyszło na świat ponad 3 tysiące w samej tylko Brazylii.

Jeśli okaże się, że uszkodzenia wzroku pojawiają się niezależnie od tego, czy u niemowląt diagnozuje się patologiczne zmniejszenie wymiarów czaszki, konieczne będzie przebadanie pozostałych dzieci, których matki były zarażone wirusem Zika podczas ciąży. Wykrycie przyczyn zaburzeń widzenia wśród nowo narodzonych dzieci, może ustrzec je przed całkowitą utratą wzroku.

Przenoszony przez komara Aedes aegypti wirus Zika może mieć też związek z innymi zaburzeniami rozwojowymi. W Stanach Zjednoczonych coraz głośniej mówi się o tym, że w miejscach oprysków lotniczych przeciw komarom wzrasta ilość przypadków autyzmu wśród dzieci.

Wirus Zika

źródło: BBC/Health

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π