Zamknij

BBC: Inwazja bliźniąt

26.03.2021 09:58
Bliźnięta
fot. Shutterstock

Na świat przychodzi najwięcej w historii bliźniąt - pisze BBC, powołując się na badania opublikowane w "Human Reproduction". Czy to zmyślny plan Matki Natury?

W ciągu ostatnich 30 lat liczba przychodzących na świat bliźniąt rocznie się potroiła. Co rok na świat przychodzi około 1,6 mln bliźniąt. Oznacza to, że bliźniakiem jest już co 42. noworodek. Jakie są tego przyczyny?

Szansa na bliźniaki

Analiza danych z 165 krajów wykazała, że od lat rodzi się coraz więcej bliźniąt i obecnie takich porodów na świecie jest trzy razy więcej niż w 1980 roku. Różnice widać pomiędzy kontynentami: w Azji odnotowano wzrost o 32%, natomiast w Ameryce Północnej - aż o 71%. W Europie i Ameryce Północnej liczba porodów bliźniaczych to 12 na 1000 przypadków. Nie zmienia się natomiast sytuacja w Afryce, która zawsze była liderem w tej kwestii. Naukowcy podejrzewają, że odpowiadają za to warianty genetyczne. Efekt? Aż 80% bliźniąt przychodzi na świat właśnie w Afryce i Azji.

Czy rekordowa liczba bliźniąt w ostatnim czasie to jakiś przebiegły plan Matki Natury? I tak, i nie. Główne przyczyny wzrostu liczby ciąż bliźniaczych to: obniżona płodność, starszy wiek matek i rozwój technik wspomaganego rozrodu - in vitro oraz inseminacji na cyklach stymulowanych - podczas których dochodzi do zapłodnienia kilku komórek jajowych. Z jednej strony można więc powiedzieć, że sami się do tego przyczyniamy, odsuwając w czasie rodzicielstwo, z drugiej zaś - spadająca z dekady na dekadę płodność kobiet i mężczyzn wymusza korzystanie z technik wspomaganego rozwoju.

Lekarze specjalizujący się w leczeniu niepłodności podkreślają, że generalnie zalecają pojedyncze transferowanie zarodków podczas procedury in vitro, zwłaszcza w przypadku kobiet młodszych, przed 35. rokiem życia, ze względu na duży stopień komplikacji ciąż bliźniaczych. Bliźnięta częściej rodzą się przed czasem, mają niższą masę urodzeniową i większe ryzyko powikłań zdrowotnych.

Źródło: bbc.com