Zamknij

Astma u dzieci: objawy, leczenie astmy wieku dziecięcego

08.04.2020 19:30
Astma u dzieci
fot. Shutterstock

To najczęściej występująca przewlekła choroba wieku dziecięcego. Astma, bo o niej moa, to zmora wielu dzieci oraz ich opiekunów. Świszczący oddech, sapka, duszności, ataki kaszlu to charakterystyczne objawy astmy. Sprawdź, jakie są przyczyny astmy u dzieci. Co zaostrza objawy astmy?

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. Może wystąpić w każdym momencie życia, ale często pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Astma zwykle zaczyna się znacznie wcześniej niż inne choroby przewlekłe, w związku z czym nakłada duże obciążenie na dzieci i opiekunów. Chociaż astmę zwykle można kontrolować, obecnie nie ma sprawdzonych metod zapobiegania tej chorobie.

Astma wieku dziecięcego: przyczyny

Astma jest przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Przewlekłe zapalenie jest związane z nadreaktywnością dróg oddechowych, które prowadzi do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu, szczególnie w nocy lub wczesnym rankiem.

Czym jest astma?

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, w której ciągłe zapalenie prowadzi do nadreaktywności oskrzeli i występowaniu objawów. Podczas ataku astmy oskrzela oddechowe kurczą się, zmniejszając przepływ powietrza z i do płuc, co wywołuje trudności z oddychaniem.

Objawy astmy związane są z rozpowszechnioną, ale zmienną, niedrożnością przepływu powietrza w płucach, która często jest odwracalna albo spontanicznie, albo w trakcie leczenia.

Na rozwój astmy mają wpływ zarówno czynniki środowiskowe, jak i predyspozycje genetyczne.

Do czynników środowiskowych, które mają wpływ na występowanie astmy u dzieci, zalicza się ekspozycję na dym tytoniowy, wirusowe infekcje dróg oddechowych w okresie niemowlęctwa. Co ciekawe, u ponad poły dzieci hospitalizowanych z powodu syncytialnego wirusa oddechowego (RSV) rozwija się później astma. Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy jest również narażenie dziecka na kontakt z alergenami - roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt.

Astma, podobnie jak alergia, jest ściśle związana z predyspozycjami genetycznymi. Eksperci szukają aktualnie różnych genetycznych cech astmy, aby zidentyfikować markery tej choroby.

Warto wiedzieć

Astma wysiłkowa

Wysiłek fizyczny może u niektórych dzieci powodować zaostrzenia astmy. Dlatego wysiłek powinien być prawidłowo dozowany i dostosowany do możliwości dziecka. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z wysiłku fizycznego, bo może on bardzo pozytywnie wpływać na radzenie sobie przez dzieci z objawami.

Astma wieku dziecięcego: objawy

Główne objawy astmy wieku dziecięcego to: sapka, duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel.

Objawy najczęściej występują w nocy lub wcześnie rano. Czasami mogą nasilać się w ciągu godzin lub minut, prowadząc do ciężkiej niedrożności dróg oddechowych, znanej jako atak astmy.

Jak uniknąć ataku astmy? Oskrzela chorych na astmę są bardzo wrażliwe na działanie szkodliwe czynników, takich jak dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza. Nabłonek wyścielający oskrzela astmatyków jest zazwyczaj uszkodzony i odsłania głębsze warstwy ściany oskrzeli. Bodziec czy alergen, które nie wpływają istotnie na oskrzela osoby zdrowej, u astmatyka mogą powodować ich znaczny skurcz i problemy z oddychaniem. Dlatego należy w miarę możliwości chronić dziecko przed narażeniem na szkodliwe bodźce.

Ostra astma jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci. 

Astma wieku dziecięcego: leczenie

Astma u dzieci rozpoznawana jest na podstawie występujących objawów.

Leczenie astmy polega na kontrolowaniu jej objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów (ICS), stosowanych wraz z długo działającymi β2-mimetykami (lub bez) oraz łagodzeniu objawów poprzez w czasie ataku lub zaostrzenia choroby poprzez przyjmowanie leków rozluźniających mięśnie wokół zwężonych dróg oddechowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:  European Lung Foundation