Mały astmatyk w domu? Uważaj, żeby nie rozwinęła się u niego nerwica i depresja

25.09.2019 15:37
astma
fot. Shutterstock

Astmatycy z nerwicą i depresją są dwa razy bardziej narażeni na wizytę na szpitalnym oddziale ratunkowym, niż chorzy na astmę bez dodatkowych schorzeń - ostrzegają naukowcy. 

Zespół uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeanalizował historię medyczną ponad 65 tys. dzieci i młodzieży w wieku 6-21 lat, chorujących na astmę. W grupie dzieci z astmą wizyta na SOR konieczna była w 16 przypadkach na 100 dzieci, podczas gdy w grupie dzieci z astmą, nerwicą i depresją wynik ten wynosił 28 przypadków, czyli niemal dwa razy więcej.

U astmatyków z samą depresją lub samą nerwicą odsetek hospitalizacji był niższy (odpowiednio 22 wizyty i 19 wizyt na 100 przypadków). Wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym Pediatrics.

- Objawy lękowe i depresyjne utrudniają leczenie, co może prowadzić do większej liczby wizyt na SOR. Może również występować tendencja do nadużywania usług szpitalnego oddziału ratunkowego, nawet gdy atak astmy nie jest poważny - skonkludowała Naomi Bardach, koordynator badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Jednocześnie uczeni przypominają, że rodzice małych astmatyków powinni być szczególnie czujni - nerwica i depresja częściej bowiem rozwija się w tej grupie niż w populacji ogólnej dzieci. W ich badaniu ponad 11 proc. dzieci miało nerwicę, a z depresją zmagało się niemal 6 proc. badanych, podczas gdy w ogólnej populacji dzieci jest to nieco ponad 7 procent (nerwica) i zaledwie 3 procent (depresja).

Źródło: medicalxpress.com