Zamknij

Tych leków nie podawaj dziecku. Stanowią zagrożenie dla zdrowia

09.07.2019
Aktualizacja: 25.01.2021 08:16

Powszechnie stosowane i uznawane za bezpieczne leki mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla dzieci. Sprawdź, na jakie preparaty zwrócić szczególną uwagę.

Leki dla dzieci
fot. Shutterstock

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez CBOS wykazały, że nawet co czwarta osoba z wyższym wykształceniem podałoby dziecku aspirynę na gorączkę. Tymczasem kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie wywołuje u dzieci potencjalnie śmiertelny zespół Reye'a. Dowiedz się, jakie jeszcze ogólnodostępne substancje mogą zaszkodzić dzieciom.

Leki niebezpieczne dla dzieci

Działania niepożądane leków występują pod różnymi postaciami: od reakcji alergicznych, poprzez zaburzenia żołądkowo-jelitowe, po zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzenia miąższu wątroby, nerek, mózgu.

U dzieci, ze względu na dużą przepuszczalność śluzówki przewodu pokarmowego, następuje szybsze i pełniejsze wchłanianie leków po podaniu doustnym. Zwiększona jest także m.in. przepuszczalność bariery krew/mózg. Dlatego też niektóre leki bez recepty, uznawane za bezpieczne dla dorosłych, nie nadają się do leczenia małych pacjentów. Warto wiedzieć, na jakie substancje czynne zwrócić szczególną uwagę.

Zespół Reye'a

U dzieci do lat 12. kwas acetylosalicylowy, substancja czynna aspiryny, może wywołać potencjalnie śmiertelny zespół Reye'a. Jest to ciężkie uszkodzenie wątroby, objawiające się nagłym osłabieniem, wysoką gorączką, gwałtownymi wymiotami, silną biegunką. Mechanizm powstawania zespołu Reye'a nie jest do końca znany, ale korelacja z kwasem acetylosalicylowym została udowodniona.

Inną substancją czynną, bezpieczną dla dorosłych, ale stanowiącą zagrożenie dla dzieci, jest przeciwalergiczna prometazyna, wykazująca też właściwości uspokajające i przeciwwymiotne. W Polsce stosowana jest m.in. w łagodzeniu objawów alergii, choroby lokomocyjnej, a także jako środek uspokajający w okresie przedoperacyjnym.

Niebezpieczna dla dzieci może być także kodeina, stosowana w lekach przeciwbólowych. Zgodnie z rekomendacją Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), kodeina powinna być stosowana u dzieci wyłącznie w leczeniu ostrego, krótkotrwałego, umiarkowanego bólu, ale powyżej 12. roku życia i tylko, po zastosowaniu innych środków przeciwbólowych. Wyjątkiem są dzieci, które przeszły zabieg usunięcia migdałków. Tej grupie pacjentów nie powinna być podawana w ogóle.

W komunikacie wydanym przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, przeczytać można: "Zalecenia są rezultatem dokonanego przez PRAC przeglądu zgłoszeń ciężkich działań niepożądanych u dzieci, w tym przypadków zakończonych zgonem po zażyciu kodeiny w celu złagodzenia bólu. Większość przypadków działań niepożądanych wystąpiła po chirurgicznym usunięciu migdałków i wywołanego przez kodeinę bezdechu sennego".

Do bezpiecznych substancji w leczeniu bólu i przeziębienia u dzieci zaliczane są paracetamol i ibuprofen.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: leki.urlp.gov.pl