Zamknij

Arytmię diagnozuje się też u małych dzieci. Jak ją rozpoznać?

29.06.2022
Aktualizacja: 29.06.2022 11:10
Jak rozpoznać arytmię u dziecka?
fot. Shutterstock

Arytmia serca u dziecka może być bezobjawowa i niegroźna. Niestety, nawet w tej grupie wiekowej występują zaburzenia rytmu serca, które nieleczone mogą prowadzić nawet do tzw. nagłych zgonów sercowych. Jakie objawy najczęściej wskazują na arytmię u dziecka?

Zaburzenia rytmu serca (arytmie) to choroby, w których serce nie funkcjonuje w prawidłowym tempie. U dzieci arytmie występują stosunkowo często, jednak w większości przypadków są to sporadyczne zmiany, które przebiegają bez dodatkowych objawów i nie wiążą się z powikłaniami. Poważne zaburzenia rytmu serca występują rzadziej, jednak ich rozpoznanie może uratować życie.

Jakie są objawy zaburzeń rytmu serca u dzieci?

U niemowląt dolegliwości mogą być nietypowe, to między innymi problemy z jedzeniem, wymioty, drażliwość, blada skóra. Nieco starsze dzieci mogą skarżyć się na niepokojące kołatanie serca.

– Najczęstszą przyczyną zaburzeń rytmu serca występujących u dzieci są napadowe częstoskurcze nadkomorowe. Dziecko odczuwa je jako kołatania serca. Bywa, że to dla młodego pacjenta bardzo trudny objaw – zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Na szczęście różne arytmie możemy dziś bardzo skutecznie leczyć – mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht z Kliniki Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.

Lekarka wyjaśnia, że w zależności od indywidualnych wskazań arytmie można leczyć przy użyciu leków lub zabiegami, takimi jak ablacja (stosowana u dzieci, jak i dorosłych). Metodą, którą stosuje się, jeśli trzeba zabezpieczyć pacjenta zagrożonego nagłym zgonem sercowym, jest wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD).

–  W czasie zabiegu ablacji do serca pacjenta wprowadzane są elektrody. Ich zadaniem jest rejestracja pracy serca, za ich pomocą można także stworzyć trójwymiarową mapę serca pacjenta. Dzięki temu możemy znaleźć źródło arytmii, a następnie dokładnie tam skierować terapię. Leczenie polega na dostarczeniu do konkretnych punktów w sercu za pomocą elektrod przewodzących fale radiowe energii o określonej mocy. Celem jest unieszkodliwienie ognisk arytmii w sercu pacjenta –  wyjaśnia dr Maria Miszczak-Knecht.

Pierwsze efekty leczenia mogą być odczuwane już bezpośrednio po zabiegu, ale na pełny efekt terapii trzeba poczekać do kilku tygodni. Wykrycie arytmii u dziecka powinno do przebadania rodzeństwa, jak i rodziców.

Ruszyła kampania dotycząca arytmii u dzieci

Fundacja  „Serce dla arytmii” zorganizowała kampanię „Akcja Ablacja – Dzieci”, której ideą jest zwiększanie świadomości na temat zaburzeń rytmu serca u najmłodszych pacjentów. Organizatorom zależy również na pokazaniu, jakie są możliwości leczenia arytmii.

– Za pomocą przystępnej, kolorowej animacji, vloga video i wywiadów z ekspertami wyjaśniamy, z czym wiążą się zaburzenia rytmu serca występujące u dzieci i jak może wyglądać cała ścieżka leczenia młodego pacjent. Koncentrujemy się nie tylko na stronie medycznej, ale także emocjonalnej.  –  tłumaczy prezes Fundacji, Jakub Zawadzki.

Wykrycie arytmii u dziecka często jest dla rodziców szokiem. Rodzice często nie wiedzą, z czym wiąże się taka diagnoza i na czym będzie polegało leczenie ich dziecka. Organizatorzy kampanii chcą w ten sposób dodać otuchy wszystkim rodzicom, których dzieci zmagają się z zaburzeniami serca.

– Wsparcia merytorycznego udzielili kardiolodzy dziecięcy specjalizujący się w dziedzinie elektrofizjologii, czyli diagnostyki i terapii arytmii. Ci specjaliści dobrze wiedzą, jak bardzo specyficznym problemem są zaburzenia rytmu serca występujące u najmłodszych chorych – podkreśla Jakub Zawadzki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, mp.pl