Zamknij

Często leczysz dziecko antybiotykiem? Narażasz je na pobyt w szpitalu

19.08.2019 11:24

Dwa cykle antybiotykoterapii u dzieci rocznie przyczyniają się do zwiększenia ryzyka hospitalizacji — ostrzegają brytyjscy naukowcy, wznawiając dyskusję o zbyt częstym przepisywaniu antybiotyków przez lekarzy.

Antybiotyki
fot. Shutterstock

Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Do leczenia infekcji wirusowych służą leki przeciwwirusowe oraz preparaty wspomagające leczenie objawowe. Antybiotyki powinny być przepisywane po wykonaniu badań mikrobiologicznych, czyli po upewnieniu się, że za infekcję odpowiadają bakterie. Kolejny argument za koniecznością wydłużenia diagnostyki dostarczają brytyjscy naukowcy.

Infekcja bakteryjna czy wirusowa?

Zaledwie w 1,5 proc. przypadków infekcji w Polsce lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecają badania mikrobiologiczne — wynika z raportu NIK, opublikowanego w lipcu 2019 r. Oznacza to, że lekarze masowo przepisują antybiotyki, nie mając pewności co do rodzaju infekcji.

Tymczasem nadużywanie antybiotyków przyczynia się do rozwoju antybiotykooporności bakterii. Obecnie walka z superbakteriami, odpowiadającymi za groźne, nierzadko śmiertelne, zakażenia szpitalne, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku.

Jak donoszą brytyjscy naukowcy, częste leczenie antybiotykami dzieci niesie za sobą jeszcze jedno ryzyko: hospitalizacji.

Kiedy antybiotyk dla dziecka?

W badaniu naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie, Cardiff i Southampton przeanalizowano dane ponad 250 tys. dzieci w wieku przedszkolnym pod kątem wpływu antybiotyków na zdrowie.

Antybiotyki: co trzeba o nich wiedzieć?

Antybiotyki to leki przepisywane w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Ich skuteczność w zwalczaniu bakterii jest bardzo duża, pod warunkiem, że są odpowiednio stosowane. Ich nadużywanie może spowodować, że bakterie staną się na nie oporne.

Dzieci, które otrzymały dwie i więcej kuracje antybiotykiem w roku, miały o 30 proc. mniej szans wyleczenia kolejnym antybiotykiem, co przekładało się na konieczność podawania dodatkowych leków, a nierzadko też na konieczność hospitalizacji. Badanie opublikowano w British Journal of General Practice.

– Antybiotyki mogą być lekami ratującymi życie w stanach ciężkich, takich jak posocznica, ale przypadki, w których dzieci z infekcją naprawdę potrzebują antybiotyków, są stosunkowo rzadkie – napisała prof. Helen Stokes-Lampard z Royal College of General Practitioners w oświadczeniu opublikowanym po ukazaniu się wyników badań.

Eksperci podkreślają, żeby ufać lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli ci na infekcje nie przepisują antybiotyków.

Źródło: bjgp.org