Zamknij

Angina u dzieci pojawia się nagle. Czy jest zaraźliwa?

21.12.2020
Aktualizacja: 21.12.2020 19:58

Angina u dziecka ma zazwyczaj burzliwy przebieg. Objawy przychodzą nagle, dziecko ma problemy z przełykaniem, skarży się na ból gardła i rozbicie. Inaczej leczy się u dziecka anginę paciorkowcową, a inaczej odmianę wirusową. 

dziewczynka chora na anginę
fot. Shutterstock

Ostre zapalenie migdałków i gardła, czyli angina u dziecka ma gwałtowny przebieg. Choroba pojawia się nagle, a infekcji towarzyszy silny ból gardła i najczęściej gorączka. Podobnie jak u dorosłych ropną postać anginy leczy się antybiotykami, w przypadku odmiany wirusowej często wystarczą domowe sposoby na anginę.

Angina u dziecka i niemowlaka - objawy w anginie paciorkowcowej

Objawy anginy u dziecka to najczęściej biały nalot na gardle i migdałkach. Takie symptomy charakteryzują anginę ropną (bakteryjną), czyli wywołaną przez paciorkowiec β-hemolizujący z grupy A.

Objawy paciorkowcowej anginy u dziecka:

 • ostry ból gardła, dziecko ma problemy z połykaniem, może odmawiać jedzenia
 • powiększenie migdałków - na gardle i migdałkach widać biały nalot, w niektórych przypadkach malec może zgłaszać problemy z oddychaniem
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • ból w anginie u dziecka może promieniować do ucha
 • wysoka gorączka
 • osłabienie i rozbicie
 • bóle brzucha i wymioty

Angina u niemowlaka może przebiegać dość burzliwie. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

 • wysoką gorączką (do 40 st.)
 • drgawki
 • utratę apetytu
 • śluzowate stolce
 • objawy oponowe

Angina u dziecka - przebieg odmiany wirusowej

Angina wirusowa u dziecka ma podobny przebieg do anginy paciorkowcowej. Ta odmiana choroby wywołana jest przez adenowirusy i najczęściej charakteryzuje się występowaniem gorączki lub stanu podgorączkowego, bólu gardła i osłabienia. Dodatkowymi objawami świadczącymi o anginie wirusowej mogą być symptomy typowe dla infekcji wirusowych takie jak katar, kaszel czy zapalenie spojówek.

Pamiętaj, że leczenie anginy wirusowej nigdy nie polega na antybiotykoterapii, a leczeniu objawowym.

Przyczyną anginy u dziecka mogą być także grzyby. Taka odmiana choroby występuje zazwyczaj u niemowląt i dzieci z obniżoną odpornością.

Angina u dziecka - diagnoza i test 

Angina u dziecka pojawia się gwałtownie. Jeśli zauważysz u malucha ropny nalot na migdałkach, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Bakteryjna odmiana anginy u dziecka wymaga leczenia antybiotykiem. Wspomagająco można podawać syropy na gardło, pastylki łagodzące ból gardła czy środki przeciwgorączkowe. Sprawdzą się także działające antybakteryjnie płukanki z soli oraz napary z szałwi i rumianku.

Pamiętaj, aby regularnie podawać dziecku płyny - najlepiej herbaty ziołowe lub wodę z cytryną i miodem. Posiłki powinny być lekkostrawne. Podczas anginy wskazany jest odpoczynek.

Anginę u dziecka zazwyczaj lekarz rozpoznaje po obejrzeniu gardła. Jeśli jednak na migdałkach nie ma ropnego nalotu, można poprosić lekarza, by wykonał test na paciorkowce. Wymaz z gardła nanosi się na pasek testera. Po 20 minutach wiadomo, czy angina została wywołana przez bakterie. Jeśli test nie wykaże paciorkowców, anginę u dziecka leczy się objawowo.

Czy angina u dziecka jest zaraźliwa?

Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Łatwo się nią zarazić przez kontakt ze śliną lub wydzieliną z nosa osoby chorej (ręcznik, pościel, ubrania, naczynia, sztućce). W okresie wzmożonej zachorowalności na anginę unikajmy skupisk ludzkich i dbajmy o higienę. Angina u dziecka w zasadzie jest zaraźliwa przez cały czas trwania objawów.

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć choroby. Niedoleczona angina u dziecka może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie węzłów chłonnych, ropień okołomigdałkowy, zapalenie ucha czy zapalenie zatok.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!