Zamknij

7 ważnych powodów, by czytać dziecku

Czytanie dziecku to sposób na wychowanie mądrego i szczęśliwego człowieka. Wbrew pozorom w tej czynności tkwi ogromna siła. Dla dziecka to trening wielu ważnych umiejętności oraz sposób poznawania świata i siebie, a dla rodzica okazja do zacieśniania więzi z maluchem. A najważniejsze, że wszystko odbywa się w najlepszej, bo przyjaznej atmosferze.

7 ważnych powodów, by czytać dziecku
fot. Shutterstock

Na czytanie z dzieckiem wystarczy poświęcić zaledwie 20 minut dziennie – to wcale nie tak dużo, a może przynieść mnóstwo korzyści. Psychologowie podkreślają, że nie tyle ważna jest ilość czasu spędzonego z dzieckiem, ile jego jakość. A czytanie to wspólny czas naprawdę wysokiej jakości – cała uwaga jest wtedy skupiona na tym, co robicie razem. To niezwykle ważne. Jakie są więc korzyści z czytania dziecku?

1. Czytanie buduje silną więź rodzica z dzieckiem

Wspólna lektura sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane. Sprzyjają też temu rozmowy o bohaterach czy zdarzeniach opisanych w książce. Właśnie to sprzyja tworzeniu silnej więzi między rodzicem a dzieckiem. Badania naukowe dowodzą, że emocjonalny i intelektualny rozwój dzieci, którym rodzice czytają od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy niż u ich rówieśników, którzy nie mają kontaktu z książką.

2. Wspólna lektura poszerza zasób słownictwa

Książki sprzyjają rozwojowi mowy dziecka i zwiększają zasób jego słów. Amerykańscy badacze obliczyli, że dzieci, którym nie czytano wcale do 5. roku życia słyszały 4662 słowa, przy czytaniu 1-2 razy w tygodniu – 63 570 słów, 3-5 razy w tygodniu – 169 520 słów, codziennie – 296 660 słów, natomiast pięć razy dziennie – 1 483 300 słów. Różnica pomiędzy maluchami wychowywanymi wśród książek a tymi, którym prawie nigdy nie czytano, może wynieść nawet milion słów!

3. Książki przekazują wiedzę o świecie

Lektury to niemal nieograniczone źródło wiedzy o świecie i maluchy mogą ją zdobywać już od najmłodszych lat. Dowiedzą się, jak wygląda słoń i co jada, jak działa ludzkie ciało, jak jest zbudowany samochód – wszystko zależy od zainteresowań dziecka. Łatwiej też przekonać kilkulatka do pewnych zachowań, np. mycia zębów, jeśli zobaczy, co się dzieje w buzi, gdy ich nie umyje. Sugestywne ilustracje w książkach mają dużą moc przekonywania.

4. Czytanie buduje system wartości

Ważne w życiu wartości, takie jak uczciwość, prawda, odwaga, najlepiej przekazywać dziecku jak najwcześniej. Bardzo ważny jest oczywiście własny przykład, ale w przekazywaniu życiowego systemu wartości książki wydatnie pomagają. Taka nauka przygotowuje malucha na spotkanie ze światem i innymi ludźmi – gdy w trudnej sytuacji przypomni sobie bohatera książki, nie będzie bezradny, będzie wiedział, jak postąpić.

shutterstock_1728585646
fot.

5. Lektury rozwijają wyobraźnię

Czytanie pobudza wyobraźnię dziecka, co sprawia, że tworzy w umyśle ilustracje do treści, którą słyszy. Warto pamiętać, że aż do 11. roku życia dzieci w procesie myślenia używają wyobrażeń, a nie abstrakcji. Wyobraźnia zresztą bardzo przydaje się w życiu.

6. Dzięki książkom można rozwiązywać problemy

Problemy, które stają przed dziećmi, wydają im się nierozwiązywalne. Może to być potwór, który nocami czai się w szafie, albo koledzy, którzy dokuczają w przedszkolu. Rodzic może tłumaczyć, że w szafie nie ma żadnego potwora, ale to misiowi z książki, który ma takie same kłopoty jak dziecko, maluch uwierzy, że nie ma się czego bać. Identyfikacja z bohaterem opowieści potrafi zdziałać cuda! Dzięki niej dzieci oswajają trudne emocje i sytuacje, które przestają być tak groźne, jak się wcześniej wydawały.

7. Czytanie ćwiczy pamięć i koncentrację

Podczas lektury dziecko koncentruje się, by śledzić losy bohatera. Podążanie za fabułą jest świetnym treningiem uwagi, pamięci i zwracania uwagi na szczegóły. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, umieją koncentrować swoją uwagę, już gdy mają pięć lat, podczas gdy zwykle dzieci zdobywają tę umiejętność rok później.

Nie tylko książki tradycyjne

Na rynku księgarskim dla dzieci najwięcej jest oczywiście tradycyjnych drukowanych książek. Są też picturebooki, czyli książki bez tekstu, z samymi obrazkami, które trzeba opowiadać na podstawie ilustracji – może to robić samo dziecko albo rodzic. Dostępne są też audiobooki – świetne do słuchania w samochodzie podczas podróży (ale nie tylko – to dobre rozwiązanie dla zmęczonych rodziców, którzy nie mają już siły czytać dziecku wieczorem, choć zawsze warto słuchać opowieści razem z dzieckiem, nie zostawiać go samego). Na rynku pojawiają się też naprawdę innowacyjne rozwiązania, np. zestawy edukacyjnych książeczek z mówiącym piórem, takie jak „Czytaj z Albikiem”.

foto_4
fot.

Książki z mówiącym piórem Albik – moc wiedzy i rozrywki

„Czytaj z Albikiem” to koncepcja edukacyjna dla maluchów w różnym wieku: dla przedszkolaków, jak i dla starszych dzieci, która może wspierać w nauce czytania i pomagać w poszerzaniu wiedzy. Książki są drukowane tradycyjnie, jednak za pomocą mówiącego pióra Albik dziecko odczytuje treści zakodowane w książkach. Może poznać mapy świata, w tym Polski, i ciekawostki na temat różnych krajów, angielskie słówka lub posłuchać odgłosów zwierząt. Żeby czerpać przyjemność z zestawów „Czytaj z Albikiem” maluch wcale nie musi umieć czytać!

To zresztą nie cała zabawa, jaką daje Albik dzieciom. W książkach są zakodowane quizy (a dzieci je przecież uwielbiają!), dzięki którym maluchy mogą sprawdzić, czego się nauczyły. Dzięki temu, że treści zawarte książkach Albika są różnorodne, dziecko może samo zdecydować, czy chce odkrywać komunikaty podstawowe, rozszerzone (bardziej szczegółowe), dźwięki i dialogi, piosenki czy bajki.

foto_3
fot.

Niezwykle ważne jest także to, że mówiące pióro kupuje się tylko raz i działa ono ze wszystkimi książkami z serii „Czytaj z Albikiem”. Wydawca zapewnia darmowe oprogramowanie do pióra do nowych książek. Co ciekawe, może ono dodatkowo pełnić także funkcję MP3.

Zestawy Albika to świetna zabawa i nauka. Zapewniają maluchowi zajęcie na wiele godzin, bo ilość informacji zakodowanych w książkach jest naprawdę olbrzymia.

Materiał powstał we współpracy z firmą Albi Polska. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.czytajzalbikiem.pl