Zamknij

7 pozornie zdrowych produktów, które szkodzą dziecku

01.12.2021
Aktualizacja: 01.12.2021 13:55

Rozszerzając dietę malucha, staramy się sięgać wyłącznie po zdrowe produkty. W dobrej wierze często wybieramy składniki powszechnie uznawane za zdrowe, które tak naprawdę mają niekorzystny wpływ na organizm dziecka, a jedzone w nadmiarze mogą wywoływać groźne skutki uboczne. Na jakie produkty lepiej uważać?

7 pozornie zdrowych produktów, które szkodzą dziecku
fot. Shutterstock
  1. Czosnek
  2. Parówki i wędliny dla dzieci
  3. Jogurty „owocowe”
  4. Cukierki i lizaki z witaminami
  5. Płatki śniadaniowe
  6. Soki owocowe
  7. Rosół

To, co je małe dziecko, ma ogromny wpływ na cały jego rozwój. Rodzaj, ilość i jakość jedzenia to czynniki, które kształtują przyszłe nawyki żywieniowe. Niestety, dieta dziecka to temat, który bardzo stresuje rodziców. Niektóre składniki, mimo że są uważane za zdrowe, w przypadku małych dzieci mogą wywoływać odwrotny efekt. Problemem są również produkty stworzone „z myślą o dzieciach”, które często nie mają nic wspólnego ze zdrowiem najmłodszych. Oto lista produktów, których lepiej nie podawać dziecku:

Czosnek

Czosnek posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości, jednak nie należy go podawać niemowlętom. U małych dzieci czosnek może powodować wzdęcia i podrażnienie układu pokarmowego. Niewielką ilość czosnku można wprowadzić do diety dziecka, gdy skończy rok. Ze względu na ostry, specyficzny smak najlepiej podawać dziecku czosnek poddany wcześniej obróbce termicznej.

Parówki i wędliny dla dzieci

Zawsze należy zwracać uwagę na skład szynki i parówek, które podajemy dziecku. Niestety, często zdarza się, że nawet produkty mięsne dedykowane dzieciom zawierają MOM (mięso oddzielone mechanicznie) oraz substancje chemiczne, które mają poprawić wygląd i smak produktu.

Jogurty „owocowe”

O ile jogurt z dodatkiem owoców to dobry pomysł na podwieczorek dla dziecka, warto przyrządzić przekąskę samodzielnie. Wystarczy dodać do jogurtu naturalnego ulubione owoce. Gotowe jogurty smakowe zawierają wiele sztucznych ulepszaczy smaku oraz cukry.

Cukierki i lizaki z witaminami

Cukierki z witaminami to szkodliwe połączenie. Nawet jeżeli tego typu słodycze naprawdę zawierają witaminy, w ich składzie znajduje się również cukier. Im więcej cukierków i lizaków z witaminami spożywa dziecko, tym większe ryzyko przedawkowania witamin, wystąpienia problemów z apetytem i próchnicy.

Płatki śniadaniowe

Płatki śniadaniowe powstają z ziaren zbóż i kukurydzy. Niestety po poddaniu obróbce termicznej ziarna tracą wszystkie cenne właściwości. Witaminy, które są dodawane sztucznie do płatków śniadaniowych, nie są tak dobrze przyswajane przez organizm. Płatki dla dzieci zawierają mnóstwo szkodliwych dodatków (m.in. sztuczne słodziki. syrop glukozowo-fruktozowy, fosforany).

Soki owocowe

Najzdrowszym napojem dla dziecka jest woda lub soki owocowe, które przygotujemy samodzielnie. Skład soków dostępnych w sklepach często nie ma nic wspólnego z prawdziwymi owocami. Dodatkowo, gotowe soki zawierają dużą ilość cukru, którego lepiej unikać w pierwszych latach życia dziecka.

Rosół

Rosołu nie powinny jeść najmłodsze dzieci (przed ukończeniem pierwszego roku), ze względu na możliwość obecności hormonów i substancji szkodliwych pochodzących z mięsa. Jeżeli chcemy podać dziecku rosół, należy przygotować go na mięsie, które pochodzi ze sprawdzonego źródła. Należy jednak pamiętać, że zupa ta jest bardzo ciężkostrawna, co może być dużym obciążeniem dla organizmu dziecka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: canpolbabies.com, alaantkoweblw.pl