14-miesięczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. Nie zabraniaj mu eksperymentować!

14.02.2019
Aktualizacja: 26.10.2020 14:00
14-miesięczne dziecko śpi na łóżku.
fot. Shutterstock

14-miesięczne dziecko potrafi już chodzić, chociaż nadal zdarza mu się nieoczekiwanie upaść. Co jeszcze potrafi maluszek na tym etapie rozwoju?

14. miesiąc życia to czas kiedy twoja pociecha wyraża swoją niezależność. Nie dziw się, gdy ciągle będziesz słyszeć od niego słowo „nie”. Jest to także okres, w którym maleństwo bacznie obserwuje pozostałych domowników i stara się dołączyć do wspólnego życia przez wykonywanie prostych czynności.

Zobacz także: Gorączka u dzieci i niemowląt. Czy każda gorączka jest groźna?

14-miesięczne dziecko – rozwój

  • Rozwój emocjonalny

Maluszek w tym okresie bardzo często się sprzeciwia. Nie zdziw się, gdy często będzie ci mówił „nie” – powtarza to słowo świadomie, ale nie robi ci na złość. Jest to jego pewna deklaracja niezależności. Chociaż zapewne rodzicom jak i innym domownikom nie ułatwia to codziennego funkcjonowania. Ten etap jednak jest jak najbardziej naturalny, podobnie jak bunt dwulatka, który jest znakiem, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

14-miesięczny maluszek jest też ciągle zainteresowany zwierzętami. Twoje dziecko może przez długi czas oglądać chomika w klatce, rybki w akwarium, czy bawiące się psy i koty. Pamiętaj też, aby nie ograniczać dziecku kontaktu ze zwierzętami. Zarówno kot jak i pies ni są tylko dobrymi kompanami do wspólnej zabawy z maluszkiem, ale także okazują się bardzo troskliwymi opiekunami.

Twoje dziecko w 14. miesiącu życia uczy się także wspólnego życia z innymi domownikami. Nie tylko potrafi zrozumieć wydawane mu proste polecenia, ale także je wykonać. Dzięki temu szybko włącza się we wspólne życie rodziny. W tym okresie ważne, aby nie ograniczać maluszka w tym czasie, pozwól mu wrzucić skarpetki do pralki, czy pustką butelkę do śmietnika.

Zobacz też: Mają wszystko, ale proszą o więcej: syndrom bogatego dziecka

  • Rozwój intelektualny

Zasób słów twojego maluszka jest już naprawdę spory. Fakt, że większość słów nie jest zrozumiała, ale jest to duży progres. Natomiast wyraźnie wypowiada słowa „mama” i tata” chociaż nie zawsze mówi je po to, aby przywołać rodziców. Niektóre 14-miesięczne pociechy mogły stracić entuzjastyczny zapał do mówienia. Nie  martw się, jeśli tak a twoje dziecko – jest to całkowicie normalnie na tym etapie rozwoju.

Twój synek lub córeczka jest także bardzo ciekawe świata. Nie potrafi przejść obojętnie obok nowego przedmiotu, szczególnie gdy jest to zabawka. Musi dotknąć dosłownie wszystkiego.

W tym czasie maleństwo może także dokonać pewnych zniszczeń w domu. Pamiętaj, że nie robi ono tego świadomie. Po prostu twoje maleństwo nie potrafi opanować impulsów, aby coś ściskać, chwytać, czy trącić. To właśnie dzięki tym zniszczeniom i eksperymentom, twoja pociecha się uczy.

  • Rozwój fizyczny

Większość dzieci w 14. miesiącu życia woli już chodzić niż raczkować. Z dnia na dzień, chodzenie wychodzi mu coraz lepiej, ale oczekiwane upadki na tyłek zdarzają się już coraz rzadziej.

Zobacz też: Wyparta trauma z dzieciństwa. Zobacz, jak wpływa na mózg dziecka

Maluszek w trakcie chodzenie kiwa się na boki, a stopy stawia na zewnątrz. To także jest normalne. Chodzenie jak kaczuszka pozwala utrzymać równowagę.

14-miesięczne dzieci potrafią już także przespać całą noc bez karmienia. Jeśli twoja pociecha wybudza się na nocne karmienie, nie robi tego z powodu głodu, ale z przyzwyczajenia. Jeśli nie zrezygnowałaś jeszcze z karmieniem w nocy jest to najwyższa pora. Pamiętaj, że nocne jedzenie powoduje u maluszków nie tylko próchnicę, ale także nadwagę oraz otyłość.

14-miesięczne dziecko a mycie zębów

W 14. miesiącu życia dziecko powinno mieć myte zęby dwa razy. Najlepiej rano i wieczorem. Ząbki maluszka powinny być także czyszczone po tym jak zje coś klejącego lub/ i słodkiego.

Jest to także moment, w którym należy pociechę zachęcać do picia z kubeczka. Butelki sprzyjają nie tylko wadom zgryzu, ale może przyczynić się do rozwoju próchnicy butelkowej.

Zobacz także: Zęby mleczne - co należy wiedzieć o mleczakach i jak o nie dbać?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.