Ciemieniucha to żółta skorupka na głowie dziecka. Jak się jej pozbyć?

18.10.2019
Aktualizacja: 18.10.2019 16:34
ciemieniucha
fot. Shutterstock

Ciemieniucha to powszechny problem. Ilu lekarzy, tyle opinii, ile mam, tyle sposobów na ciemieniuchę, co jednoznacznie świadczy o tym, że przeciwnik jest mocny. Przeglądamy najpopularniejsze sposoby na ciemieniuchę.

Ciemieniucha, czyli tzw. czepiec kołyskowy, to łagodne łojotokowe zapalenie skóry o nie do końca znanej etiologii. Jedna z teorii naukowych mówi o tym, że za nadaktywność gruczołów łojowych odpowiadają hormony przechodzące na dziecko z organizmu matki i normalizujące się po porodzie. W cięższej postaci ciemieniucha może być objawem alergii pokarmowej, wywołując atopowe zapalenie skóry (AZS).

Ciemieniucha objawia się jasnożółtymi łuskami na głowie dziecka, przypominającymi łupież. Czasem łuski pojawiają się również na brwiach dziecka, za uszami, a nawet w fałdach skóry w okolicy pieluszkowej.

Najpopularniejsze sposoby na ciemieniuchę to:

  • szampon na ciemieniuchę,
  • emolienty,
  • oliwka,
  • olejuszka (olej z krokosza plus ekstrakty z brzozy i lipy),
  • preparaty dla niemowląt z mocznikiem.

Po kąpieli rozprowadzamy wybrany preparat na głowie, delikatnie masujemy, pozostawiamy na kilka minut. Następnie wyczesujemy łuski miękką szczotką przeznaczoną dla niemowląt. Jest jeszcze jeden sposób, najprostszy i najtańszy: po kąpieli dokładnie spłukujemy główkę dziecka i wycieramy ręcznikiem do sucha. W czym tkwi sekret? Większość rodziców kąpie dzieci w emolientach i, zgodnie z zaleceniami producentów, ich nie spłukuje, co może przyczyniać się do blokowania gruczołów łojowych na głowie dziecka.

Jak pisze dr Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana w sieci jako Mama Pediatra, ciemieniucha może pojawić się znienacka, nie tylko u niemowląt, ale także u starszych dzieci, pod wpływem różnych czynników. „Upalne letnie dni sprzyjają zaburzeniom w pracy gruczołów skórnych. Z kolei źle dobrana zimowa czapka (z nieodpowiedniego materiału lub za ciepła) również sprzyja wystąpieniu łusek” – pisze Mama Pediatra.

Ważne: jeśli problem się nasila lub utrzymuje, zwłaszcza jeśli dotyczy okolicy oczu, koniecznie trzeba wybrać się z dzieckiem do dermatologa dziecięcego, który może poratować nas maścią na receptę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mamapediatra.pl