Zamknij

Zapach noworodka. Czy to prawda, że noworodki specyficznie pachną?

22.11.2022
Aktualizacja: 22.11.2022 12:28

W brytyjskim dyskoncie PoundToy dostać można świeczkę o "zapachu noworodka". Czy taki zapach faktycznie istnieje, czy to tylko marketingowy kit?

Specyficzny zapach noworodka
fot. OlScher/Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu zamrozili używane śpioszki, żeby wyabstrahować "zapach noworodka". Następnie 30 ochotniczkom - połowie młodych matek, połowie bezdzietnych kobiet - w tubie rezonansu magnetycznego rozpylano czyste powietrze, zapach śpioszków i jakiś trzeci zapach dla porównania. Na skanach zapisały się ciekawe rzeczy.

Czy specyficzny zapach noworodka istnieje?

Zapach śpioszków najczęściej określany był jako "lekko przyjemny", ale prawdziwe "cuda" zaobserwowano później. Układ limbiczny młodych matek świecił się dużo intensywniej niż u bezdzietnych kobiet. Warto podkreślić, że w badaniu wykorzystano zapach obcych noworodków, a nie dzieci ochotniczek.

Okazało się, że "specyficzny zapach noworodka" nie tylko istnieje, ale przez mózgi młodych matek traktowany jest jako przyjemność - aktywuje układ nagrody - ten sam, który uruchamia się, gdy zaspokajamy głód: jedzenia, papierosów i innych używek.

Jak pachnie noworodek?

Szwedzkie matki, zapytane przez dziennik "Metro" o to, jak pachną noworodki, odpowiadały zgodnie: "Miłością. Jest to ciepły zapach, prawie stęchły". "Jogurtem i wymiocinami". "Cudowny zapach mleczno-mydlany".

Jako mama dwojga dzieci potwierdzam: "Mlekiem i wymiocinami". Paradoksalnie po chwili faktycznie przychodzi mi do głowy: "Miłością i czystością".

PoundToy miał nosa. Świeczka o "zapachu noworodka" pachnie szamponem dla dzieci, słodkim mlekiem i talkiem.

Źródło: "Maternal status regulates cortical responses to the body odor of newborns" J. N. Lundström1, A. Mathe, B. Schaal, J. Frasnelli, K. Nitzsche, J. Gerber, T. Hummel, Frontiers in Psychology 2013

loader