Czy podczas ciąży można pić zieloną herbatę?

Aleksandra Supryn
09.11.2015 16:47
Czy podczas ciąży można pić zieloną herbatę?
fot. Zielona herbata źle wpływa na przebieg ciąży i rozwój dziecka

Zielona herbata uważana jest za znacznie zdrowszą niż herbata czarna. Ma o wiele delikatniejszy smak oraz o wiele więcej korzyści dla zdrowia oraz urody. Czy jednak wszyscy mogą ją pić? Lekarze przestrzegają przed nią kobiety w ciąży.

Wiele kobiet w ciąży często i chętnie sięga po zieloną herbatę, ponieważ uważa ją za świetną alternatywę dla kawy. Okazuje się, że nie jest to prawda. Duże spożycie tej herbaty w ciąży może zaszkodzić dziecku. Zobacz co jeść w trakcie ciąży.

Właściwości i działanie zielonej herbaty

Zielona herbata ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Zauważono, że zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. To dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, które nie pozwalają na to, aby komórki rakowe się rozwijały.  

Wielu ludzi wierzy również w to, że zielona herbata jest w stanie przedłużyć życie średnio o 3-4 lata. Faktem jest natomiast, że picie jej poprawia funkcjonowanie mózgu oraz chroni przed demencją.

Herbata zielona ma także świetne działanie również na układ krążeniowy ‒ zmniejsza wchłanianie się cholesterolu, a w rezultacie przeciwdziała zawałom serca, nadciśnieniu, chorobom wieńcowym oraz udarom mózgu.

Poza tym wspomaga odchudzanie, przeciwdziała cellulitowi oraz poprawia stan cery.

Zielona herbata w ciąży

Lekarze i dietetycy mówią, że kobiety w ciąży powinny uważać na zieloną herbatę. Niektóre właściwości i składniki zawarte w niej mogą źle wpływać na przebieg ciąży oraz prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego też panie w ciąży powinny pić ją z umiarem.

Głównym przeciwwskazaniem jest duża zawartość silnego przeciwutleniacza ‒ EGCG. Związek ten jest bardzo skuteczny w profilaktyce nowotworowej, ale z drugiej strony hamuje również metabolizm kwasu foliowego. Przez to stężenie jednego z kluczowych dla rozwoju dziecka składników jest zbyt małe.

Druga kwestia to wchłanianie się żelaza. Picie zielonej herbaty może zmniejszać jego ilość w organizmie nawet o 25 proc. To niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ one potrzebują go najbardziej. Niedobory skutkują anemią, która może doprowadzić do zbyt niskiej masy dziecka, anemii dziecka, przedwczesnego porodu czy nawet poronienia.

Zielona herbata zawiera również kofeinę, która negatywnie wpływa na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Lekarze mówią, że kobiety w ciąży powinny bardzo na nią uważać, ponieważ dziecko nie jest w stanie jej przetrawić.

Kobietom w ciąży zaleca się niewielkie dawki kofeiny ‒ ok. 200 mg, czyli dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy lub cztery filiżanki herbaty. Jeśli natomiast jesteśmy w stanie poradzić sobie bez kawy czy herbaty ‒ najlepiej w ogóle z niej zrezygnować na okres ciąży.

___

ZdrowoBardzo / AS