Zamknij

Zaszła w ciążę, gdy była w ciąży. Bliźniaki, które różnią się wiekiem

08.02.2021 15:10
Pascal Bachelet/BSIP/East News
fot. Pascal Bachelet/BSIP/East News

Niezwykłe bliźniaki przyszły na świat w Wielkiej Brytanii. Jedno z dzieci jest starsze od drugiego. Jak to możliwe? Matka dzieci zaszła w ciążę trzy tygodnie po tym, gdy doszło do pierwszego zapłodnienia. Dopiero po pewnym czasie dowiedziała się, że zostanie mamą nie jednego, a dwójki dzieci.

Rebecca Roberts była zaskoczona, gdy dowiedziała się, że urodzi bliźnięta. Od początku ciąży była przekonana, że będzie mamą jednego dziecka. Okazało się jednak, że w jej przypadku doszło do rzadkiego zjawiska zwanego superfetacją, co oznacza, że 39-letnia Rebecca zaszła w ciążę z córką Rosalie, będąc już w ciąży z synem Noah.

Superfetacja: dodatkowe zapłodnienie. Gdy jeden bliźniak jest starszy od drugiego

Bliźnięta mają różną wagę, chłopiec jest znacznie większy od swojej siostry. Wszystko dlatego, że Noah jest starszy od siostry o trzy tygodnie. Przez kilka tygodni rozwijał się w łonie matki, gdy doszło do ponownego zapłodnienia. 

Dzieci przyszły na świat przez cesarskie cięcie w 33. tygodniu ciąży z powodu problemu z pępowiną Rosalie. 

Superfetacja to zjawisko zapłodnienia komórek jajowych owulujących w następujących po sobie cyklach, a nie w jednym cyklu. U ssaków superfetacja skutkuje zagnieżdżeniem się kolejnej komórki jajowej w wolnej od zarodków części macicy. Naukowcy twierdzą, że superfrtacja jest możliwa w przypadku ciężarnych kobiet, u których nie zaprzestano kuracji hormonalnej wywołującej jajeczkowanie. W przypadku Rebecci Robert do kolejnej ciąży mógł doprowadzić lek na płodność, który przyjmowała od dłuższego czasu.

Źródło: dailymail.co.uk