Zaśniad groniasty to nieprawidłowa ciąża. Jakie są przyczyny zaśniadu?

14.02.2020
Aktualizacja: 14.02.2020 17:22
Zaśniad groniasty to nieprawidłowa ciąża. Jakie są przyczyny zaśniadu?
fot. Shutterstock

Zaśniad groniasty to ciąża nieprawidłowa o nieznanej przyczynie. Zaśniad może wystąpić u każdej kobiety w wieku rozrodczym. Objawem zaśniadu jest krwawienie z dróg rodnych, wymioty, ból brzucha. Dowiedz się, jak powstaje zaśniad groniasty całkowity i częściowy. Jakie są metody leczenia zaśniadu groniastego? 

Zaśniad groniasty to nieprawidłowa ciąża charakteryzująca się różnego stopnia proliferacją trofoblastu oraz pęcherzykowym obrzękiem kosmków łożyska. W takim przypadku zarodek/płód jest albo nieobecny, albo nieprawidłowy. W rzadkich przypadkach może rozwijać się jednocześnie zaśniad i normalny, żywy płód.

Wyróżnia się dwa typy zaśniadu groniastego: całkowity i częściowy.

Zaśniad groniasty: przyczyny

Zaśniad groniasty jest defektem łożyska wynikającym z zaburzeń chromosomalnych na wczesnym etapie rozwoju jaja płodowego objawiający się obrzękiem kosmków w postaci pęcherzyków wielkości winogron, zawierających wodnisty płyn. Wraz ze zmianami kosmków dochodzi do proliferacji trofoblastu.

Zaśniad powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia przy nadmiarze materiału genetycznego ojca i utracie materiału genetycznego matki. Choroba ta może dotknąć każdą kobietę w wieku rozrodczym.

Zaśniad całkowity charakteryzuje się zajęciem wszystkich kosmków. Powstaje przez zapłodnienie pustej komórki jajowej przez dwa plemniki lub przez jeden plemnik, który podwaja swój materiał genetyczny.

Natomiast zaśniad częściowy wynika z zapłodnienia prawidłowej komórki jajowej przez dwa plemniki lub jeden nieprawidłowy plemnik.

  • zaśniad groniasty całkowity: zazwyczaj z podwojonym materiałem genetycznym ojca, całkowity brak materiału genetycznego matki;
  • zaśniad groniasty częściowy: najczęściej potrójny materiał od ojca, brak matczynego.

Zaśniad groniasty: objawy

Zaśniad całkowity jest często bezobjawowy i wykrywany dopiero przy podejrzeniu poronienia w pierwszym trymestrze, gdy występuje krwawienie i ból podbrzusza.

Objawy w drugim trymestrze: wymioty, krwotok z macicy, nieprawidłowe powiększenie macicy, niedokrwistość lub stan przedrzucawkowy, występują rzadko, ponieważ zaśniad jest zwykle wykrywany w USG na wczesnym etapie ciąży.

Objawy zaśniadu częściowego, takie jak krwotok z macicy, wymioty, występują rzadko. Zaśniad zwykle wykrywany jest w histologicznym badaniu próbek pobranych przy podejrzeniu poronienia.

Zaśniad groniasty: leczenie

Leczenie zaśniadu polega na jego usunięciu. Patologiczną zawartość jamy macicy usuwa się próżniowo pod kontrolą USG.

Zabieg ten należy wykonać jak najszybciej, ponieważ istnieje duże ryzyko powikłań, które rośnie wraz z wiekiem ciąży.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.