Zamknij

Zapalenie piersi to problem karmiących matek. Jak się go pozbyć?

30.01.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 08:01

Zapalenie piersi to zmora wielu świeżo upieczonych mam. Z zapaleniem gruczołu piersiowego zmaga się dużo kobiet w pierwszym okresie karmienia dziecka po porodzie. Rozwojowi zapalenia sprzyja zła technika przystawiania dziecka do piersi, a także uszkodzenia brodawek, które zwiększają ryzyko wnikania drobnoustrojów do wnętrza gruczołu. 

Zapalenie piersi dotyczy głównie kobiet karmiacych piersią tuż po porodzie
fot. Shutterstock

Zapalenie piersi (zapalenie sutka) występuje u wielu kobiet karmiących piersią po porodzie. Może pojawić się na każdym etapie laktacji, choć zazwyczaj występuje między 2. a 6. tygodniem kamienia dziecka po porodzie (popołogowe zapalenie piersi) i w czasie odstawiania od piersi.

Stan zapalny może obejmować gruczoł piersiowy częściowo lub w całości, związany jest zwykle z laktacją. Typowy obraz obejmuje zapalenie tkanki gruczołu piersiowego z ostrym bólem. Stanowi zapalnemu piersi towarzyszy często gorączka, ból głowy i mięśni, nudności, dreszcze o różnym nasileniu. W niektórych przypadkach dochodzi również do zakażenia bakteryjnego.

Warto wiedzieć

Zapalenie piersi u mężczyzn

Zapalenie piersi może występować również u mężczyzn, choć zdarza się to rzadko. Jeśli leczenie jest nieskuteczne, to wykonuje się badania w kierunku raka piersi.

Przyczyny zapalenia piersi

Zapalenie piersi powstaje wtedy, gdy na skutek przepełniania się przewodów i pęcherzyków mlecznych w wyniku uszkodzenia nabłonka przewodów mlecznych do tkanek gruczołu piersiowego przenikną drobiny pokarmu. 

W uproszczeniu, w wyniku niedostatecznego opróżniania piersi, dochodzi do zalegania pokarmu w przewodach mlecznych. Powoduje to przepełnienie, rozciąganie i uciskanie ścian przewodów i pęcherzyków mlecznych, co prowadzi początkowo do spłaszczenia nabłonka wydzielniczego, a następnie do jego pękania i trwałego uszkodzenia połączeń łącznotkankowych między komórkami. Przez powstałe w ten sposób przestrzenie między komórkami mleko dostaje się do tkanek zrębu gruczołu. To wywołuje reakcję obronną organizmu w postaci zapalenia. Gdy cząsteczki pokarmu dostaną się do krwi, organizm odpowiada objawami grypopodobnymi.

Jako przyczyny zapalenia piersi uważa się infekcję lub czynnik mechaniczny, czyli nieodpowiednią technikę przystawiania dziecka do piersi i ssania piersi przez dziecko. Oba te czynniki mogą prowadzić do gromadzenia się pokarmu i powstania zapalenia gruczołu piersiowego.

Do zatkania przewodu mlecznego lub wyprowadzającego może przyczynić się stres, złe nawyki żywieniowe (dieta niedoborowa), anemia, zaburzenia odporności, uszkodzone brodawki piersiowe i przebyte wcześniej zapalenie piersi.

Uszkodzenie brodawek piersiowych ułatwia wnikanie drobnoustrojów, w tym bakterii, do wnętrza gruczołu. 

Objawy zapalenia piersi

Pierwsze objawy wskazujące na zapalenie piersi to przede wszystkim:

  • zaczerwienienie piersi;
  • bolesność i tkliwość piersi;
  • obrzęk piersi;
  • stan podgorączkowy lub gorączka;
  • miejscowe ocieplenie skóry piersi.

Z czasem objawy nasilają się, zwiększa się obrzęk i podwyższa gorączka, pojawiają się również dreszcze. Może również pojawić się ból głowy, a serce zacznie bić szybciej. 

Zapalenie piersi trwa 3-4 dnia, z czego drugi dzień jest zwykle najbardziej dokuczliwy. Przy odpowiednim postępowaniu gorączka i objawy ogólne powinny ustąpić po 24–36 godzinach, a zaczerwienienie i bolesność w 2.–3. dobie.

Leczenie zapalenia piersi

Najważniejszym zaleceniem terapeutycznym podczas zapalenia piersi jest częste jej opróżnianie z pokarmu. Najlepiej zrobi to prawidłowo ssące dziecko. Natomiast, jeśli dziecko nie je mleka matki lub robi to w nieprawidłowy sposób, to piersi należy opróżniać laktatorem.

W czasie zapalenia piersi kobieta musi również przyjmować leki: głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki. Leczenie farmakologiczne nie jest jednak przeciwwskazaniem do karmienia dziecka piersią. 

Jak karmić dziecko w czasie zapalenie piersi?

  1. Rozpoczynaj karmienie od chorej piersi. Jeśli masz problem z wypływem pokarmu, zacznij od zdrowej, a później zmień na chorą.
  2. Karm często, nawet co dwie godziny, zwłaszcza chorą piersią.
  3. W czasie karmienia często zmieniaj pozycję, tak by bródka lub nos dziecka znajdowały się od strony chorego miejsca.
  4. Po karmieniu przykładaj na chorą pierś chłodne okłady, mokre kompresy, okłady żelowe.

Mam karmiąca w czasie zapalenia piersi powinna dobrze się odżywiać i dużo pić. Ponieważ źle się czuje, powinna odpoczywać w łóżku i nie przemęczać się. Dobrze, by na czas leczenia obowiązki w domu przejęła inna osoba.

Warto wiedzieć

Zapalenie piersi a karmienie dziecka

Dziecko może swobodnie spożywać pokarm, nawet gdy doszło do zapalenia piersi z powodu zakażenia bakteryjnego. Pokarm jest dla dziecka bezpieczny, bo bakterie są opłaszczone przeciwciałami i nieaktywne w pokarmie.

Powikłania po zapaleniu piersi

Najczęstszym powikłaniem zapalenia piersi jest jego nawracanie. Spowodowane jest głównie nieodpowiednim lub zbyt późnym rozpoczęciem leczenia stanu zapalnego.

Innym możliwym powikłaniem po zapaleniu piersi jest obniżenie poziomu laktacji.

Powikłaniem poważnym, którego często boją się kobiety, jest ropień piersi, który objawia się silnym bólem, gorączką, zmianą na piersi i widocznym w badaniu USG odgraniczonym zbiornikiem płynu.

Uwaga! W czasie zapalenia piersi nie masuj, nie ugniataj i nie stosuj gorących okładów na piersi! To stwarza ryzyko wystąpienia powikłań.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; podyplomie.pl