Zagadkowe deformacje u noworodków – winne pestycydy?

06.11.2018 15:06
Pestycydy a deformacja kończyn
fot. Shutterstock

W ostatnich latach we Francji co najmniej 25 dzieci urodziło z deformacją kończyn lub nawet ich brakiem, z czego aż 18 takich przypadków odnotowano w departamencie Ain na wschodzie tego kraju. Wszystkie matki niepełnosprawnych dzieci mieszkały w pobliżu pól. Władze uruchomiły śledztwo mające sprawdzić, czy przyczyną kalectwa dzieci mogą być czynniki ekologiczne.

Francja od czasów afery z talidomidem (tzw. afera conterganowa, która miała miejsce w latach 50. i 60. XX w.) prowadzi rejestr przypadków deformacji u noworodków. Przypomnijmy: około 12 tys. dzieci przyszło na świat ze zdeformowanymi kończynami, ponieważ ich matki w ciąży zażywały środki uspokajające z talidomidem.

Dzięki temu rejestrowi wykryto kolejne zagadkowe deformacje. Aż 25 dzieci urodzonych w latach 2000-2014 ma deformacje kończyn lub ich brak. To, co sprawia, że te przypadki zainteresowały władze Francji i doprowadziły do wdrożenia dochodzenia w tej sprawie, to miejsce zamieszkania ich matek. Okazało się, że większość (aż 18) mieszka w departamencie Ain na wschodzie Francji, pozostałe w sąsiadujących regionach Loire-Atlantique oraz Morbihan.

– Matki, które wydały na świat dzieci z deformacjami, łączy jedno: wszystkie mieszkały na prowincji w pobliżu pól, na których uprawiano zboża lub słoneczniki – mówi epidemiolog Emmanuelle Amar. Jej zdaniem przyczyną kalectwa dzieci mogą być czynniki związane z uprawą pól.

Podobnego zdania jest minister zdrowia Agnes Buzyn. – Trzeba sprawdzić to, co kobiety jadły, piły lub wdychały – wyjaśniła dziennikarzom. I dodaje: – Musimy we wszystkich tych przypadkach zbadać historię rodziny nawet 10 lat wstecz.

Co ciekawe, wszystkie przypadki zgłoszone w Ain dotyczą rodzin mieszkających w promieniu 17 km od wioski Druillat, co może sugerować wpływ stosowanych w tej okolicy pestycydów. Ale – co należy podkreślić – nie zostało to jeszcze udowodnione.

Przeczytaj także: Pszczoły pomogą nam poznać przyczyny autyzmu?

Pierwsze wyniki badań mają być opublikowane w pod koniec stycznia 2019, a cały raport do czerwca przyszłego roku.

Przewodnicząca komitetu naukowego w regionalnym centrum zdrowia Ain, genetyk dr Elizabeth Gnansia, powiedziała dziennikarzom, że liczba przypadków deformacji lub braku kończyn może nie robić wrażenia w skali kraju, ale biorąc pod uwagę lokalizację, już tak. – Wyobraźmy sobie, że w małej wiejskiej szkole aż siedmioro dzieci nie ma przedramienia lub ma zdeformowane ręce – powiedziała.

Odezwały się też głosy krytykujące władze Francji za zbyt późną reakcję. Krytyczna wobec działań władz jest też Emmanuelle Amar. Jej zdaniem zbyt późno podjęto działania w tej sprawie. Przypomina, że gdy kierowała francuskim regionalnym rejestrem prenatalnych deformacji w Lyonie, już w 2011 r. zgłaszała przypadki narodzin kalekich dzieci w Ain. Jednak władze wtedy nie reagowały.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dw.com/ bbc.co.uk
-----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk