Starasz się o dziecko metodą in vitro? Wiek ojca ma spore znaczenie

Monika Piorun
03.07.2017 14:17
Starasz się o dziecko metodą in vitro? Wiek ojca ma spore znaczenie
fot. Public Domain Pictures, pixaby.com, CC0 Public Domain

Naukowcy z Harvardu potwierdzili, że starsi mężczyźni znacząco obniżają szanse par na zapłodnienie in vitro - nawet jeśli przyszłe matki są młode. Okazuje się, że wiek panów ma dużo większy wpływ na skuteczność tej metody niż dotąd sądzono.

Choć zwykło się uważać, że mężczyźni są płodni dużo dłużej niż kobiety, to jednak okazuje się, że w przypadku in vitro - ich wiek może stanowić spore ograniczenie. Na Uniwersytecie Harvarda podjęto się szczegółowej analizy ponad 19 tys. zabiegów metodą in vitro. Wyniki badań zaprezentowano podczas spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii - jednej z najważniejszych instytucji zajmujących się problemem płodności wśród Europejczyków. 

Starszy partner - mniejsze szanse na powodzenie in vitro

Mężczyźni w starszym wieku, którzy wraz z partnerkami decydują się na zapłodnienie metodą in vitro, znacząco ograniczają szanse na poczęcie potomka ze względu na mutacje plemników i  spadek ich liczby, na co narażeni są w miarę upływu lat. Panowie w wieku 40-42 lat mają aż o 46 proc. niższe szanse na spłodzenie dziecka metodą in vitro niż mężczyźni w wieku 30-35 lat, nawet jeśli ich partnerki mają mniej niż 30 lat.

Z kolei 35-letnie panie decydujące się na in vitro mają dużo większe szanse na powodzenie tej metody z młodszymi partnerami (poniżej 30. roku życia) niż z rówieśnikami odmiennej płci.

Mężczyźni wcale nie są dużo dłużej płodni niż kobiety?

Dr Laura Dodge ze Szpitala Klinicznego Beth Israel Deaconess Medical Centrer oraz Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda wyjaśnia, że:

Wiek kobiet ma oczywisty wpływ na ich płodność. Im są starsze, tym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowych prowadzących do poważnych chorób genetycznych, w przypadku mężczyzn zależność ta jest dużo bardziej subtelna.

Ekspertka potwierdza, że mechanizm ten nie jest jeszcze do końca poznany, dlatego jedynym sposobem na uniknięcie problemów podczas zapłodnienia metodą in vitro w przypadku dojrzałych mężczyzn jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Natomiast inny ginekolog - dr Raj Mathur z Kliniki Płodności w Manchester - przekonuje, że dla potwierdzenia zależności pomiędzy wiekiem mężczyzn a skutecznością metody in vitro niezbędne są dodatkowe badania na szerszej grupie uczestników.

Podkreśla jednak, że na etapie kwalifikowania do zabiegu lekarze powinni zacząć zwracać większą uwagę na wiek panów starających się o potomstwo. Zwlekanie z decyzją o in vitro może w przypadku starszych mężczyzn ograniczać szanse na zapłodnienie i doczekanie się zdrowych dzieci.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π