Zamknij

Urodziła bliźnięta w różnym wieku. Na czym polega dodatkowe zapłodnienie?

03.06.2022 17:34
Bliźnięta
fot. Shutterstock

Amerykanka urodziła bliźnięta, które zostały poczęte w odstępie ok. tygodnia. Jak to możliwe? Lekarze wskazują, że u 30-latki może wystąpić zjawisko superfetacji, czyli dodatkowego zapłodnienia. Sprawdź, na czym to polega.

30-latka z Teksasu zaszła w ciążę będąc już w ciąży i ostatecznie urodziła bliźnięta, które zostały poczęte w odstępie około tygodnia.

Kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży w marcu 2021 roku. Wtedy, zgodnie z wynikiem badania USG, w jej macicy rozwijał się tylko jeden zarodek. Jednak lekarz poprosił 30-latkę, by zgłosiła się na ponowne badanie po dwóch tygodniach ze względu na historię poronień w przeszłości. Podczas kolejnego badania wykryto, że w macicy pojawił się kolejny zarodek.

- Widać było, że pierwsze dziecko było bardziej rozwinięte, podczas gdy drugie było jak maleńka kropka — powiedziała kobiet w rozmowie z Dailymail.

To rzadkie zjawisko nazywa się superfetację.

Superfetacja, czyli zapłodnienie dodatkowe

Superfetacja to zjawisko zapłodnienia komórek jajowych owulujących w następujących po sobie cyklach, a nie w jednym cyklu, jak ma to miejsce w przypadku superfekundacji. U ssaków superfetacja skutkuje zagnieżdżeniem się kolejnej komórki jajowej w wolnej od zarodków części macicy. Przy superfetacji płody mają różny wiek. 

Większość odnotowanych przypadków dotyczy kobiet poddawanych leczeniu niepłodności, w tym zapłodnieniu in vitro. Jednak Amerykanka nie przeszła żadnej terapii bezpłodności. Takie przypadki są uważane za wyjątkowo rzadkie, ponieważ wymagają zaistnienia kilku czynników jednocześnie.

Po pierwsze, jajnik musi uwolnić kolejne jajo lub komórkę jajową; zazwyczaj tak się nie dzieje, ponieważ na początku ciąży organizm uwalnia hormony, aby powstrzymać owulację. Po drugie, jajeczko musi zostać zapłodnione przez plemnik, co również jest mało prawdopodobne, ponieważ śluz gromadzi się w kanale szyjki macicy we wczesnej ciąży, tworząc "zatyczkę", która blokuje przepływ plemników. I wreszcie zapłodnione jajeczko musi zagnieździć się w macicy. Gdy jeden zarodek jest już wszczepiony i rozwija się, może nie być zbyt wiele miejsca na kolejny.

To zjawisko występujące często w świecie zwierząt. W przypadku ludzi opisano zaledwie kilka takich przypadków, ale są one dyskusyjne.

Źródło: livescience.com