Zamknij

Tyłozgięcie macicy - czy ma wpływ na zajście w ciąże i poród?

07.05.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:45
U młodej kobiety zdiagnozowano tyłozgięcie macicy.
fot. Shutterstock

Tyłozgięcie macicy nie jest powodem do zmartwień! Występuje ono u wielu kobiet i nie jest uznawane za chorobę, czy patologiczną dolegliwość. Tyłozgięcie macicy w większości przypadków nie wymaga interwencji lekarskiej.

Tyłozgięcie macicy nie ma wpływu na zdrowie kobiet.Specyficzne wygięcie trzonu macicy w stronę kręgosłupa jest dość powszechnie. Tyłozgięcie macicy dotyczy około 25% procent wszystkich kobiet. Dlatego nie jest uznawane za schorzenie, czy zmianę patologiczną, ale jako element fizjologii macicy.

Zobacz także: Opuchnięte nogi w ciąży to częsta dolegliwość. Jak sobie z nią radzić?

Tyłozgięcie macicy – jakie są przyczyny?

Tyłozgięcie macicy zazwyczaj jest wrodzone. Wynika ono z indywidualnej budowy narządów rodnych.

W bardzo rzadkich przypadkach tyłozgięcie macicy jest nabyte. Może to wynikać z często pojawiających się stanów zapalnych okolic intymnych, endometriozy, mięśniaków macicy, czy też zrostów w miednicy mniejszej, które powstały po zabiegach chirurgicznych.

U niektórych kobiet tyłozgięcie macicy występują jako powikłanie po porodzie lub operacji w obrębie narządów rodnych.

Tyłozgięcie macicy – jak jest diagnozowane?

Wiele kobiet nawet nie wie o tym, że jej macica ma nietypowe ułożenie. Nawet jeżeli pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, ciężko powiązać jest je z tyłozgięciem macicy. Dlatego też najczęściej tyłozgięcie macicy wykrywane jest przypadkowo – w trakcie badania ginekologicznego lub badania USG.

Tyłozgięcie macicy – czy wymagane jest leczenie?

Tyłozgięcie macicy nie jest uznawane za schorzenie, chorobę, czy też patologiczną zmianę. Oznacza to więc, że nietypowe ułożenie macicy nie wymaga leczenia.

Jednak interwencji medycznej wymaga sytuacja, w której tyłozgięcie macicy jest nabyte i spowodowała je inna choroba lub niepokojące czynniki, np. endometrioza i mięśniaki macicy.

W takich przypadkach konieczne szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia, gdyż te dolegliwości mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, między innymi: bezpłodności.

Tyłozgięcie macicy, a dolegliwości

U większości pacjentek ze stwierdzonym tyłozgięciem macicy nie występują żadne objawy o dolegliwości związane z tym nietypowym ułożeniem macicy. Zdarza się, że niektóre kobiety mogą odczuwać nieprzyjemnie dolegliwości. Mowa o:

  • Miesiączkach z biegunkami,
  • Bardzo bolesnych i obfitych miesiączkach (mogą się w nich pojawiać skrzepy krwi – wpływ na to ma wolniejsze oczyszczanie niż w przypadku prawidłowego położenia macicy),
  • ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej,
  • odczuwalny ból w trakcie stosunków płciowych (szczególnie przy głębokiej penetracji).
  • Tyłozgięcie macicy, a ciąża i poród

Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród

Tyłozgięcie macicy nie jest uznawane przez lekarzy jako przeszkoda zajścia w ciążę. Może jednak ją utrudniać – wszystko zależy od tego, czy za nietypowym ułożeniem macicy stoją czynniki chorobowe, np. endometrioza.

Tyłozgięcie macicy może mieć także wpływ na zapłodnienie. Może ono być utrudnione ze względu na odczuwanie silnego bólu przy głębokiej penetracji. Dodatkowo przy specyficznej anatomii macicy, w niektórych pozycjach plemniki, mogą mieć mniejsze szansę na dotarcie do komórki jajowej.

Tyłozgięcie macicy nie ma natomiast wpływu na ciążę. Specyficzne położenie macicy szybko dostosowuje się do warunków ciąży. Macica rośnie razem płodem i zmniejsza kąt nachylenia trzonu.

Na początku kobiety ciężarne mogą odczuwać bóle krzyżowe, ale z czasem są one coraz mniej uciążliwe. Dodatkowo tyłozgięcie macicy jest wskazaniem do wykonania porodu za pomocą cesarskiego cięcia.

Tyłozgięcie macicy a poronienia

Tyłozgięcie macicy jest związane z większym ryzykiem poronienia. Statystycznie zdarzają się one częściej u kobiet ze specyficznym ułożeniem macicy. Należy jednak pamiętać, że poronienia nie wynikają z samego faktu tyłozgięcia macicy, ale z chorób i dolegliwości, które je wywołały.

Zobacz także: Czop śluzowy - dowiedz się jak wygląda, żeby nie przegapić jego odejścia!