Zamknij

TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka!

Marta Wilczkowska
23.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:50
tsh w ciąży - badanie krwi
fot. Shutterstock

Hormony tarczycy odrywają ważną rolę w rozwoju dziecka, dlatego tak ważne jest zbadanie poziomu TSH w ciąży - już na jej początkowym etapie. Zarówno za niskie czy podwyższone TSH jest niekorzystne dla płodu i ciężarnej. Sprawdź, jakie zagrożenia wynikają z zaburzeń tarczycy w ciąży.

Badanie TSH w ciąży wyklucza lub potwierdza niedoczynność i nadczynność tarczycy. Wahania hormonów tego gruczołu mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu, dlatego tak ważne jest, by oznaczyć TSH, czyli hormon tyreotropowy we krwi już na początku ciąży.

Zobacz także: USG w ciąży - koniecznie sprawdź, kiedy należy je wykonywać i dlaczego jest tak ważne!

TSH w ciąży - badanie

TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) produkowane jest przez przysadkę mózgową. Hormon ten odpowiada za kontrolę hormonów tarczycy, które odpowiadają za zdrowy mózg, układ nerwowy i kostny, dlatego TSH w ciąży powinno być badane przy pierwszej wizycie u ginekologa. Szybkie wykrycie podwyższonego lub zbyt niskiego stężenia TSH daje szansę na skuteczne leczenie ciężarnej.

Poza obowiązkowym badaniem na początku ciąży poziom TSH powinno się oznaczać:

  • w przypadku objawów sugerujących niedoczynność lub nadczynność tarczycy
  • jeśli u kobiety wystąpiło poronienie
  • jeśli zdiagnozowane są choroby autoimmunologiczne
  • przy bardzo wysokim stężeniu hCG w ciąży
  • przy hipercholesterolemii
  • w zaburzeniach elektrolitowych.

Normy TSH w ciąży

Normy TSH w ciąży wyglądają inaczej w zależności od trymestru, w którym ma zostać wykonane badanie.

  • W pierwszym trymestrze ciąży: 0,1–2, 5 mIU/l.
  • W drugim trymestrze ciąży: 0,2–3 mIU/l.
  • W trzecim trymestrze ciąży: 0,3–3 mIU/l.

Jeśli badania wskazują mniejszą wartość TSH, mówimy o nadczynności tarczycy. Z kolei jeśli poziom TSH w ciąży jest zawyżony, mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

Pamiętaj, że we wczesnej ciąży poziom TSH może być niski. Aby wykryć nieprawidłowości, w ciąży oznacza się także wolne hormony tarczycy. Dla fT3 (wolna trójjodotyronina) norma to 2,25-6 pmol/l lub 1,5-4,1 ng/ml, a dla fT4 (wolna tyroksyna) – 11-23 pmol/l lub 1,5-4,1 ng/ml.

Zobacz także: Jest kilka rodzajów badań tarczycy. Kiedy należy je wykonać?

Wysokie TSH w ciąży - o czym świadczy podwyższone TSH?

Podwyższony poziom TSH świadczy na ogół o niedoczynności tarczycy. Objawy to przede wszystkim wymioty, które mogą być mylone z porannymi mdłościami w ciąży. Inne symptomy niedoczynności tarczycy to tycie, obrzęki, suchość skóry oraz depresja.

Wysokie TSH może spowodować poważne zaburzenia rozwoju dziecka, m.in. niską masę urodzeniową, niższe IQ u dziecka i gorszy rozwój psychomotoryczny. Z kolei ciężarnej grozi anemia, stan przedrzucawkowy i przedwczesne oddzielenie łożyska.

Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy u ciężarnej, konieczne jest ustalenie podwyższonego TSH, obniżonego fT3 i fT4 oraz obecności autoprzeciwciał antyTPO.

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży polega na podawaniu tyroksyny T4.

Niskie TSH w ciąży - czy zagraża zdrowiu matki i dziecka?

Obniżone TSH w ciąży zwiastuje nadczynność tarczycy. Stan ten może być związany z biochemicznymi zmianami (wtedy nie wymaga leczenia) lub wynikać z zaburzeń funkcji tarczycy. Aby ustalić przyczynę, należy wykonać USG tarczycy w ciąży i ustalić poziom przeciwciał TRAb. Objawami nadczynności tarczycy są chudnięcie, nadpobudliwość, osłabienie i przyspieszona praca serca.

Niskie TSH może wywołać u ciężarnej częstsze poronienia, rzucawkę ciążową, nadciśnienie, czy przełom tarczycowy podczas porodu. U dzieci pojawiają się wole, wytrzeszcz gałek ocznych, małogłowie, biegunki, hipoglikemia, a także upośledzenie umysłowe czy zaburzenia wzroku i słuchu.

Zobacz także: Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która jest poważnym zagrożeniem dla płodu

 

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.