Szczepienia w ciąży: zalecane czy zabronione? Obalamy mity

17.07.2019
Aktualizacja: 17.07.2019 15:12
Zszczepienie u ciężąrnej kobiety
fot. Shutterstoc

Szczepienia w ciąży? Choć brzmi to groźnie, to ciąża wcale nie wyklucza zaszczepienia się. Są szczepionki zalecane kobietom w ciąży, ale również te, którymi szczepić ciężarnych nie wolno. Dowiedz się, jak wygląda temat szczepień w ciąży.

Szczepienia w ciąży uważane są za potencjalnie szkodliwe. To błąd. Nie wszystkie szczepienia w okresie ciąży są przeciwwskazane. Niektóre z nich są nawet zalecane. 

Szczepionki NIE dla ciężarnych

Kobietom ciężarnym nie podaje się tzw. żywych szczepionek, czyli szczepionek, które zawierają zmodyfikowane, ale jednak żywe drobnoustroje. Tego typu preparaty mogą być dla ciężarnych niebezpieczne.

Z tego powodu ciężarnym nie zaleca się szczepień przeciwko gruźlicy, ponieważ głównym składnikiem szczepionki są żywe, choć osłabione prątki. Kobiety w ciąży nie powinny również szczepić się przeciwko ospie wietrznej, bo szczepionka ta zawiera osłabione, ale żywe wirusy ospy. 

Warto jednak wiedzieć, że zachorowanie na ospę wietrzną w ciąży niesie za sobą ryzyko poważnych powikłań w rozwoju płodu, warto zaszczepić się przeciwko tej chorobie przynajmniej miesiąc przed zajściem w ciążę.

Szczepionki zalecane ciężarnym

Kobietom w ciąży zaleca się wykonanie szczepień: przeciwko grypie, krztuścowi oraz tężcowi i błonicy.

1. Szczepienie przeciwko grypie u ciężarnych kobiet przeprowadzane jest za pomocą szczepionki inaktywowanej, niezawierającej żywego wirusa.

Grypa jest jedną z częściej występujących chorób zakaźnych, dlatego ryzyko zarażenia się nią jest stosunkowo wysokie. Jednocześnie jest to choroba szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych, bo kobiety w ciąży grypę przechodzą ciężej niż osoby w ogólnej populacji. Kobiety ciężarne częściej odczuwają skutki powikłań grypy. Chorowanie ciężarnej na grypę może się wiązać z dużym ryzykiem zarówno dla matki, jak i dziecka. Opisywano poronienia, porody przedwczesne i zakażenia wrodzone u noworodków – ostrzega dr Ewa Duszczyk ze Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

 2. Szczepienie przeciw krztuścowi zalecane jest kobietom ciężarnym, ale również bliskiej rodzinie. 

Krztusiec to choroba groźna dla niemowlęcia. Choć dorośli mogą przechodzić krztusiec łagodnie (nawet nie zdając sobie z tego sprawy), to dla niemowlęcia ta choroba wciąż stanowi śmiertelne zagrożenie, a zaraźliwość jest wysoka: szacuje się, że 80 proc. osób po kontakcie z chorym na krztusiec zapada na tę chorobę. Badania wskazują, że najczęstszym źródłem zakażenia dziecka jest najbliższe otoczenie, głównie matka, ale również bliscy maluszka, którzy mają z nim kontakt.

3. Szczepienie przeciw błonicy i tężcowi zalecane jest u kobiet ciężarnych, u których czas przyjęcia ostatniej dawki szczepionki przekroczył 10 lat. Pełne szczepienie powinna przyjąć także każda ciężarna, która wcześniej nie była szczepiona przeciw tym chorobom.

Zwykle szczepienia podaje się kobietom w ciąży w drugim i trzecim trymestrze.

ZOBACZ: Obalamy największy mit dotyczący szczepionek przeciwko grypie

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl