Gwiazdy zachęcają młode matki do karmienia dzieci piersią

Monika Piorun
03.08.2017 13:18
Gwiazdy zachęcają młode matki do karmienia dzieci piersią
fot. facebook.com/Anna Lewandowska/Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca

Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który trwa od początku sierpnia, jest doskonałą okazją do tego, by uświadomić kobietom, jak wiele korzyści daje podawanie dzieciom naturalnego mleka matki. Zdjęcie Anny Lewandowskiej karmiącej małą Klarę podbiło internet. Sławne Polki przekonują, że karmienie piersią ma wiele zalet.

Mleko matki jest najlepszą naturalną szczepionką, jaką stworzyła dla nas Natura. Chroni maluchy przed potencjalnie zabójczymi dla nich chorobami i ogranicza ryzyko raka piersi i jajnika wśród kobiet. Niestety według UNICEF tylko 40 proc. dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych piersią. Takie dane udało się ustalić podczas badań przeprowadzonych w 194 krajach na świecie.

Choć Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kobietom podawanie naturalnego pokarmu przynajmniej przez pierwsze pół roku życia dziecka, to jednak nie wszystkie panie są w stanie sprostać tym wymaganiom. Oprócz zupełnie prozaicznych powodów związanych z tym, jak funkcjonują kobiece organizmy i faktu, że nie każda młoda matka jest w stanie wytwarzać naturalny pokarm, sporym problemem dla mam jest karmienie maluchów piersią w miejscach publicznych. 

Za sprawą międzynarodowej organizacji World Alliance Breastfeeding Action (WABA), dążącej do upowszechnienia karmienia piersią na całym świecie, od 1990 roku przez pierwszy tydzień sierpnia w wielu krajach obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią.

W Polsce do udziału w akcji zachęca Fundacja Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, którą wsparła Anna Lewandowska. Młoda mama za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliła się z fanami fotografią przedstawiającą, jak karmi swoją córeczkę Klarę. 

Zobacz także

Zdrowa moda na karmienie piersią

- Wiem, jak karmienie naszych maleństw jest ważne i nieraz spędza sen z powiek. Dla mnie jest nie tylko zaspokojeniem potrzeb żywieniowych mojej córeczki, ale również naturalnym budowaniem relacji i bliskości między nami. Czuję, że w ten sposób daję mojemu dziecku wiele zdrowia i dodatkowe poczucie bezpieczeństwa - przekonuje Anna Lewandowska.

- Wiem jednak, że są kobiety, które zmuszone przez różne sytuacje życiowe muszą lub chcą podjąć inne decyzje. Trzeba pamiętać, że jest to wybór każdej z nas, mamy do niego prawo-bez osądzania i ocenienia. Szanuję i wspieram każdą mamę, bo każda z nas chce jak najlepiej dla swego maleństwa, i wie co jest dla niego najlepsze - wyjaśnia gwiazda dodając, że jej zdaniem najważniejsze jest wzajemne wspieranie się młodych mam.

Zrzut ekranu 2017-08-03 o 10.19.12 1

Paulina Krupińska - modelka, prezenterka telewizyjna, Miss Polonia 2012, partnerka Sebastiana Karpiela-Bułecki - a na co dzień mama dwuletniej córeczki Antoniny i niespełna 3-miesięcznego synka Jędrzeja również zachęca kobiety do tego, by nie rezygnowały z karmienia piersią.

Zrzut ekranu 2017-08-03 o 12.46.44

Także Natalia Kukulska - mama trojga dzieci - zachęca do tego, by karmić dzieci naturalnym pokarmem - jeśli jest to tylko możliwe.

Zrzut ekranu 2017-08-03 o 10.24.31

Jakie korzyści daje karmienie dzieci piersią?

  • Dzięki właściwościom antybakteryjnym mleko matki zabezpiecza maluchy przed wieloma groźnymi chorobami, urozmaica ich florę jelitową i wzmacnia układ odpornościowy, stanowiąc rodzaj naturalnej "szczepionki".
  • Dzieci karmione piersią w późniejszym wieku są szczuplejsze od rówieśników, których odżywiano mlekiem zastępczym z butelki. Są w stanie szybciej osiągnąć uczucie sytości, częściej też nie mają problemów z utrzymaniem zdrowej i zbilansowanej diety - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Temple w Filadelfii.
  • Reakcje zachodzące pomiędzy białkami wchodzącymi w skład mleka matek a kwasem oleinowym zbierającym się w żołądkach dzieci powodują powstanie substancji o właściwościach przeciwnowotworowych, którą można wykorzystać do zapobiegania aż 40 rodzajów raka - twierdzą szwedzcy badacze na łamach Journal of Human Lactaction.
  • Naukowcy z Australii udowodnili, że wystarczy przez 16 tygodni karmić maluchy piersią, by aż o 30 proc. zredukować szanse na kłopoty z socjalizacją dzieci w grupie rówieśniczej, po ukończeniu przez nie 5. roku życia.
  • Po przebadaniu niemal pół tysiąca dzieci niepalących matek zespołowi badaczy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się odkryć, że te z nich, które były karmione piersią, miały: większe zdolności poznawcze a w porównaniu do pozostałych dzieci ich inteligencja była średnio o 3,6 proc. wyższa.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz karmienie dzieci piersią w miejscach publicznych?

Liczba głosów:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π