Stan przedrzucawkowy wywołał poród najmniejszego dziecka świata

31.05.2019
Aktualizacja: 31.05.2019 11:37
Leczenie stanu przedrzucawkowego w ciąży.
fot. Źródło: YouTube

Obiegła nas elektryzująca wiadomość o przyjściu na świat najmniejszego dziecku świata (w pierwszych dniach dziewczynka ważyła zaledwie 256 gram). U matki dziecka wykryto ryzykowny stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe), co nie dawało większych szans na przeżycie dziecka. Nadal nie wiadomo, dlaczego u niektórych ciężarnych rozwija się stan zagrażający życiu i zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Czym jest stan przedrzucawkowy?

Saybie to najmniejsze dziecko na świecie, które na świat przyszło w 23 tygodniu ciąży. Dziewczynka urodziła się w szpitalu w kalifornijskim San Diego. To, co warto poruszyć w temacie przełomowego porodu to stan przedrzucawkowy. Kobieta trafiła do szpitala po tym, jak podczas ciąży pojawiły się komplikacje i wykryto u niej stan przedrzucawkowy. To zespół objawów, najbardziej charakterystycznym jest podwyższone ciśnienie  (od 140/90 mm Hg w górę). Dodatkowe objawy to małopłytkowość, podwyższone stężenie kreatyniny, wzrost aktywności enzymów wątrobowych. 

Nie jest jeszcze znany jeden konkretny czynnik wywołujący stan przedrzucawkowy, są jednak znane te, które predysponują do jego wystąpienia. 

 • pierwsza ciąża,
 • wiek: poniżej 20 lat lub powyżej 40 lat,
 • przewlekłe choroby (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekłe schorzenie nerek),
 • otyłość,
 • przypadki zatrucia ciążowego w rodzinie, 
 • ciąża mnoga,
 • cukrzyca ciążowa,
 • uogólniony obrzęk płodu,
 • trisomia u płody,
 • ciążowa choroba trofoblastyczna.
 • przyjmowanie hormonów tarczycy w czasie ciąży. 

W kontekście stanu przedrzucawkowego niepokojące są obrzęki uogólnione, obecne rano, po nieprzespanej nocy, które obejmują nie tylko kończyny dolne, ale też górne, twarz, brzuch.

Ważna informacja

Według danych ze świata z 2012 r., stan przedrzucawkowy i rzucawka odpowiedzialne są za ok. 14% zgonów u kobiet w ciąży w ciągu roku (50 000–70 000 przypadków).

Stan przedrzucawkowy: leczenie

W związku z tym, że przyczyny wystąpienia stanu przedrzucawkowego nie są konkretne, stosuje się leczenie objawowe. Uważa się, że zakończenie ciąży jest jedynym skutecznym sposobem leczenia. Moment wywołania porodu wyznacza stan zdrowia kobiety i płodu.

Hospitalizowane kobiety mają wykonany szereg badań, m.in.:

 • regularne pomiary ciśnienia krwi,
 • kontrolę białkomoczu, np. Poprzez oznaczanie białka w dobowych zbiórkach moczu,
 • badania laboratoryjne,
 • pomiar masy ciała,
 • kontrolę KTG i biometrię płodu,
 • leczenie nadciśnienia.

Leki na nadciśnienie podawane są, aby zapobiec rzucawce i innym powikłaniom zatrucia ciążowego. Jeśli nadciśnienie utrzymuje się po porodzie, farmakoterapia będzie potrzebna w dalszym ciągu. Leki na nadciśnienie przenikają do mleka matki.

Do 20. tygodnia ciąży choroba pozostaje utajona, rozpoznawana klinicznie jest dopiero w II połowie ciąży. Nie ma wskazówek, co należałoby zrobić, by zapobiegać takiemu stanowi, bo nie ma potwierdzonych danych odnośnie przyczyn. Jedynie suplementacja wapnia oraz stosowanie kwasu acetylosalicylowego, (tylko u kobiet z czynnikami ryzyka), wykazała, że może mieć wpływ na zapobieganie P

Najmniejsze dziecko świata 

Saya, na świat przyszła 29 maja 2019 r. Sharp Mary Birch Hospital for Women & Newborns. Jedna z pielęgniarek przyznała, że dziewczynka ważyła zaledwie połowę tego, co powinno ważyć dziecko w 23 tygodniu ciąży. – Ona jest cudem – zaznaczyła. 

Jeszcze w łonie matki zainteresowani lekarze ze szpitala Sharp Mary Birch zauważyli, że Saybie nie przybiera na wadze, ponieważ jej matka doświadczyła poważnych powikłań ciąży. Lekarze uznali, że życie matki Saybie jest zagrożone i zostali zmuszeni do wykonania nagłego cięcia cesarskiego w 28 tygodniu ciąży.

Powiedzieli mojemu mężowi, że ma godzinę na nacieszenie się ją i że ona umrze, ale później ta godzina przeszła w dwie, później w dzień, który przemienił się w tydzień.

matka dziewczynki

Naprawdę nie wierzyłem, że wraca do domu, dopóki nie zabierzemy go do samochodu i nie zabierzemy do domu.

tata dziecka

Ważna informacja

Według danych ze świata z 2012 r., stan przedrzucawkowy i rzucawka odpowiedzialne są za ok. 14% zgonów u kobiet w ciąży w ciągu roku (50 000–70 000 przypadków).

Powikłania i opieka po porodzie

Groźnym powikłaniem jest wcześniactwo dzieci, bo często do rozwiązania dochodzi ok. 34 tyg. ciąży. Kobieta po porodzie musi być monitorowana, ze względu na ryzyko wystąpienia rzucawki. Nadal prowadzone jest leczenie przeciwnadciśnieniowe i pacjentka może opuścić szpital, jeżeli ciśnienie krwi jest w normie, a wyniki badań biochemicznych normalizują się.

Źródło: nypost.com