Śpiewanie kołysanek ma pozytywny wpływ na dziecko już na etapie płodowym

Monika Piorun
13.03.2017 16:43
Śpiewanie kołysanek ma pozytywny wpływ na dziecko już na etapie płodowym
fot. Chcesz mieć zdrowe dziecko? Śpiewaj mu kołysanki!

Jeśli zależy Ci, by Twoje dziecko mało płakało i było szczęśliwe, nuć mu kołysanki. Naukowcy z Mediolanu przekonują, że nawet będąc w ciąży możesz pomóc w ten sposób swojemu dziecku być zdrowszym i sprawić, by w okresie niemowlęcym płakało mniej niż maluchy, którym się nie śpiewa.

Słynący z umiłowania do podśpiewywania lekkich, skocznych melodii Włosi udowodnili, że nucenie delikatnych dźwięków może mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci już na etapie płodowym. Badaczom udało się znaleźć związek pomiędzy śpiewaniem kołysanek a skłonnością do płaczu u noworodków.

Do takich wniosków naukowcy doszli po przebadaniu 170 kobiet, które badano od początku ciąży aż do etapu, kiedy ich nowo narodzone dzieci zakończyły okres niemowlęcy. Panie podzielono na dwie grupy. Jedna śpiewała dzieciom kołysanki od ostatniego trymestru ciąży. Pozostałe kobiety zakwalifikowano do grupy kontrolnej. Co się okazało?

Bez kołysanek dziecko więcej płacze?

Maluchy, których matki śpiewały kołysanki, płakały dużo mniej niż dzieci matek z grupy kontrolnej. - Niemowlęta te były spokojniejsze i łatwiej było się nimi opiekować - przekonują eksperci z Uniwersytetu w Mediolanie na łamach "Women & Birth".

Zobacz także

Choć w przypadku normalnie rozwijających się niemowlaków różnica w częstotliwości płaczu wynosiła około 10 proc., to jednak u dzieci, którym dokuczała kolka, można było zauważyć jeszcze większe zmiany. Te, którym matki nuciły melodie na dobranoc, płakały aż o 75 proc. mniej niż maluchy z grupy kontrolnej. Z czego wynikają takie statystyki?

Według kierującej badaniami Giuseppiny Persico, matki śpiewające dzieciom kołysanki jeszcze w czasie ciąży, zwiększają stopień wzajemnego przywiązania do dziecka, co ma pozytywny wpływ na jego rozwój na późniejszych etapach życia, przyczyniając się do obniżenia poziomu stresu zarówno u maluszka, jak i u jego matki.

źródło: Women & Birth
Zagłosuj

Która z kołysanek była Twoją ulubioną?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π