Zamknij

Dlaczego po urodzeniu dziecka czujemy się samotne? 6 ważnych rad dla każdej mamy

26.05.2022
Aktualizacja: 26.05.2022 10:10
Jak sobie radzić z samotnością w macierzyństwie?
fot. Shutterstock

Urodzenie dziecka to bardzo ważna, wręcz życiowa zmiana dla kobiety. I choć macierzyństwo dla wielu z nas jest piękną przygodą, może wiązać się z samotnością. Poczucie osamotnienia jest tym dziwniejsze, że idzie w parze z ogromną miłością do dziecka. Jak sobie radzić?

  1. Gdy pojawia się dziecko, rodzi się też matka
  2. Dlaczego matki czują się samotne?
  3. Spotkaj się z ludźmi nawet wtedy, gdy nie masz siły
  4. Zapraszaj znajomych do siebie, pozwól bliskim na troskę
  5. Pamiętaj, że nie jesteś sama
  6. Odpuść
  7. Mów wyraźnie o swoich potrzebach
  8. Nie rozmawiaj z otoczeniem TYLKO o macierzyństwie

Oczekiwanie na dziecko, poród i pierwsze wspólne miesiące czy lata to wyjątkowy czas, który się nie powtórzy. I choć zdajemy sobie sprawę z tej ulotności, zdarza się, że wdzięczność za chwile spędzane z maluchem ustępuje miejsca złości, przygnębieniu, bezradności. W poczuciu osamotnienia, jakie towarzyszy mamom, nie chodzi o fizyczną samotność. Z problemem samotności macierzyńskiej zmagają się nie tylko matki wychowujące dzieci samodzielnie, bez udziału partnera.  To zdarza się też wielu matkom będącym w szczęśliwych związkach. Macierzyństwo jest na tyle intymnym, trudnym doświadczeniem, że podzielenie się wszystkimi uczuciami z partnerem jest niemożliwe. Po urodzeniu dziecka możemy czuć, że brakuje nam empatii ze strony najbliższych, mimo że z ich perspektywy wygląda to zupełnie inaczej. Możemy czuć się najbardziej samotne na świecie, mimo że towarzyszy nam mały człowiek, na którego czekałyśmy. To naturalne.

Gdy pojawia się dziecko, rodzi się też matka

Narodziny dziecka to rewolucja. Zmienia się cały dotychczasowy świat i my same. I choć dziecko może być planowane i wyczekiwane przez rodziców, życie z maluchem wymaga całkowitego dostosowania się do jego potrzeb. Kobieta zaczyna się zmieniać, potrzebuje od życia czegoś innego niż wcześniej, zmienia się jej wygląd. Również relacja z partnerem przechodzi metamorfozę.

Niektóre porody powodują długotrwałe skutki zdrowotne i mogą przyczynić się do traumy. Chroniczny stres towarzyszący trosce o bezpieczeństwo maluszka, problemy z karmieniem, zaburzenia hormonalne – to wszystko sprawia, że możemy czuć się przytłoczone. Do tego dość często boimy się o tym mówić, bo przecież narodziny dziecka powinny wiązać się z euforią… Tymczasem dla świeżo upieczonej mamy odnalezienie w tym wszystkim swojego nowego „ja” może chwilę potrwać.

Dlaczego matki czują się samotne?

Nowy etap związany z narodzinami dziecka to duża próba, jeśli chodzi o relacje z innymi ludźmi. Niektóre mamy, podświadomie wycofują się z różnych więzi i ograniczają bliskim możliwość opieki nad maluchem. To atawistyczny odruch, wynikający z potrzeby zapewnienia dziecku jak najlepszej opieki. Z jednej strony mama czuje się przytłoczona ilością nowych obowiązków i odpowiedzialnością, a z drugiej ma wrażenie, że tylko ona jest w stanie zapewnić dziecku najlepszą opiekę. W skrajnych przypadkach nawet ojciec dziecka może być traktowany przez mamę jako potencjalne zagrożenie. Wiele mam bardzo tęskni za innymi ludźmi, ale po całym dniu spędzonym w domu z dzieckiem po prostu ciężko im znaleźć siły, by robić coś jeszcze.

Młoda mama może być zaskoczona tym, jak zmieniło się jej życie, a emocje związane z tą zmianą ciężko komukolwiek wyjaśnić. Na samopoczucie wpływają też zmiany hormonalne. To wszystko stanowi mieszankę wybuchową i nic dziwnego, że nie zawsze sobie radzimy.

Oprócz poczucia osamotnienia związanego z nową rolą młodej mamie może po prostu fizycznie brakować innych. Istnieje powiedzenie „mama nigdy nie jest sama, ale często samotna” – to prawda. Choć w przeszłości naszym mamom doskwierał brak wielu podstawowych artykułów, obecnie mamy zmagają się z innym problemem – nie mają zbyt wielu bliskich czy przyjaciół w miejscu zamieszkania. W wielu kwestiach mama zostaje sama. Nauczenie się odczytywania potrzeb maleństwa przy poporodowej burzy hormonalnej, to ogromne wyzwanie.  Mimo najlepszych chęci większość ojców po kilku dniach wraca do pracy – taka jest rzeczywistość. To mama zostaje sama z dzieckiem i „na żywo” uczy się nowego życia.

Co można zrobić, gdy obezwładniająca samotność zabiera całą radość z kontaktu z maluszkiem? Kilka wskazówek:

Spotkaj się z ludźmi nawet wtedy, gdy nie masz siły

Gdy czujemy się coraz bardziej odizolowane od świata, zamknięte w czterech ścianach i smutne, pora zmusić się do wyjścia. To normalne, że po nieprzespanej nocy i całym dniu z dzieckiem przy piersi możemy nie mieć ochoty, ale w pewnym momencie warto się przemóc, po prostu ubrać i wyjść. Nawet jeśli mamy zabrać ze sobą dziecko. Dopiero gdy spędzimy chwilę w innym otoczeniu, wśród ludzi, od razu okaże się, że to była dobra decyzja.

Zapraszaj znajomych do siebie, pozwól bliskim na troskę

Przyjaciele, z którymi spędzałaś mnóstwo czasu przed ciążą, być może też są zagubieni i nie wiedzą,  czego potrzebujesz, i jak powinni zachować się w nowej sytuacji. Dlatego warto dać im do zrozumienia, że nadal chcesz mieć z nimi kontakt. Być może Wasze spotkania nie będą już wyglądały tak jak kiedyś, ale nawet szybka poranna kawa z przyjaciółką może poprawić samopoczucie. Staraj się nie ograniczać przyjaciołom kontaktów z maluszkiem, pozwalaj, by brali go na ręce, bawili się z nim. Dzięki temu poczują się ważni, a Ty będziesz miała dodatkową pomoc

Pamiętaj, że nie jesteś sama

Samotność w macierzyństwie dotyczy wielu mam. Nawet jeśli czujesz, że ten smutek jest bardzo intymny i indywidualny, wiele kobiet w Twoim mieście ma tak samo. Warto odnaleźć się w internecie czy porozmawiać na placu zabaw, umówić na kolejny wspólny spacer. Być może w ten sposób znajdziesz przyjaciółkę i razem przejdziecie przez najtrudniejsze momenty.

Odpuść

Chociaż większość mam rozumie to dopiero po kilku latach macierzyństwa, nie da się być dobrym w każdej dziedzinie. To normalne, że po urodzeniu dziecka jesteśmy przez chwilę wyłączone z życia zawodowego czy towarzyskiego. Warto sobie na to pozwolić. Zwłaszcza że taki czas już się nie powtórzy.

Mów wyraźnie o swoich potrzebach

Nie każda kobieta potrzebuje tego samego, dlatego o swoich potrzebach warto głośno mówić. Bądźmy wyrozumiałe dla otoczenia, dla którego nasza życiowa rewolucja również jest czymś nowym i nieznanym. Jeśli czujesz samotność, powiedz o tym partnerowi, mamie czy przyjaciółce. Być może w ogóle nie zdawali sobie sprawy z Twojej kondycji.

Nie rozmawiaj z otoczeniem TYLKO o macierzyństwie

Nie możemy oczekiwać, że po urodzeniu dziecka jedynym tematem rozmów będą jego sprawy. Rozmawianie ze znajomymi jedynie o dziecku może być dla nich po prostu nieciekawe i przytłaczające (zwłaszcza, jeśli sami nie mają dzieci). To oczywiste, że chcesz mówić o swoim dziecku, jednak zadbaj też o przestrzeń na inne tematy.

Źródło: dziecisawazne.pl, verywellfamily.com, todaysparent.com