Zamknij

Nowe badanie: nieprawidłowe BMI zwiększa ryzyko poronień ciąży

26.04.2021
Aktualizacja: 26.04.2021 16:37

Przyszłe mamy, które mają zarówno nadwagę, jak i niedowagę są znacznie bardziej narażone na ryzyko poronień niż kobiety o przeciętnej wadze. Naukowcy zbadali związek między wczesnymi poronieniami a stylem życia kobiet.

BMI, masa ciała a ryzyko poronienia
fot. Shutterstock

Zespół badawczy pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii ocenił związek pomiędzy stylem życia kobiet a ryzykiem nawracających poronień. Naukowcy przeanalizowali przypadki kobiet, które miały dwa lub więcej następujące po sobie wczesne poronienia. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Nadwaga i niedowaga przyczyną poronień

Poronienie jest najczęstszym powikłaniem wczesnej ciąży, które zdarza się w przypadku nawet 15-20 proc. wszystkich ciąż. Przyczyny nawracających poronień są złożone i choć często przypisuje się je różnym schorzeniom oraz stylowi życia, to w około 50 proc. przypadków pozostają one „niewyjaśnione”. Brytyjscy naukowcy wykazali, że częściej dochodzi do kolejnych poronień u matek:

  • z niedowagą (o wskaźniku BMI poniżej 18,5)
  • nadwagą (o wskaźniku BMI między 25 a 30)
  • otyłością (o wskaźniku BMI powyżej 30).

Dr Bonnie Ng, główna autorka badania, podsumowała: - Wykonaliśmy analizę 16 badań, wykazała ona, że niedowaga lub nadwaga znacząco zwiększa ryzyko dwóch kolejnych strat ciąży. W przypadku osób z BMI powyżej 25 i 30, ryzyko kolejnego poronienia wzrasta odpowiednio o 20 proc. i 70 proc.

Alkohol, papierosy i kofeina a poronienia

Naukowcy chcieli również ocenić wpływ takich czynników jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu i kofeiny na nawracające poronienia u kobiet. Niestety, ze względu na niespójność wyników i niewielką liczbę dostępnych do analizy badań oraz różnorodność kobiet biorących w nich udział, badacze nie byli w stanie jednoznacznie ustalić, czy te czynniki mają jakikolwiek wpływ na utratę ciąż. Naukowcy uważają jednak, że takie badania należy przeprowadzić. Dr George Cherian, współautor pracy i stażysta na oddziale położnictwa i ginekologii w Princess Anne Hospital w Southampton, powiedział: - Chociaż nasze badanie nie wykazało żadnych związków między nawracającymi poronieniami a elementami stylu życia, takimi jak palenie tytoniu, spożycie alkoholu i kofeiny, konieczne są dalsze badania, aby to wyjaśnić.

W podsumowaniu badania naukowcy zaznaczają, że masa ciała jest czynnikiem ryzyka, który można zmodyfikować, aby zmniejszyć ryzyko poronień. - Wyniki naszego badania sugerują, że posiadanie nieprawidłowego BMI zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiety powtarzających się poronień, dlatego lekarze powinni skupić się na pomocy kobietom w wyeliminowaniu tego czynnika ryzyka - podsumował prof. Ying Cheong, opiekun pracy i profesor medycyny reprodukcyjnej na Uniwersytecie w Southampton.

Źródło: medicalexpress.com