Polacy stworzyli przełomową aplikację wykrywającą wady serca u dzieci

Monika Piorun
14.09.2017 11:57
Polacy stworzyli przełomową aplikację wykrywającą wady serca u dzieci
fot. East News

Wady wrodzone u dzieci można zauważyć już w okresie prenatalnym. Ekspertom z rzeszowskiego centrum badawczo-rozwojowego firmy G2A.COM udało się opracować innowacyjną metodę, która dzięki wykorzystaniu techniki VR może zrewolucjonizować współczesną medycynę i znacznie ograniczyć koszty tego typu leczenia.

Wirtualna rzeczywistość pomoże w wykrywaniu wad serca

Aplikacja tworzona przez specjalistów z rzeszowskiego biura G2A we współpracy z zespołem doktora Marcina Wiechecia z Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uznawana jest za "przełomowy projekt".

Jak wyjaśnia dr Wiecheć aplikacja ta pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów wykrywania wad serca w okresie prenatalnym:

Projekt ten da nieograniczony dostęp do skomplikowanej wiedzy praktycznej na temat wad wrodzonych serca, która w tym momencie jest dostępna dla nielicznych. Sprzęt do badań prenatalnych jest bowiem bardzo drogi – jego cena waha się od 130 tys. zł do 700 tys. zł, a przez to ograniczony dla wielu ośrodków.

Zobacz także

Zobacz, jak wygląda podróż w głąb ludzkiego serca przy wykorzystaniu techniki VR!

Wykrywanie wad serca za 60 euro - zamiast kilkuset tys. zł

Obecnie zestawy VR, czyli specjalne gogle można kupić za kilkaset złotych. Wiecheć zaznaczył, że dostęp do aplikacji nie powinien przekroczyć 60 euro. Jak podkreśla dr Wiecheć:

To rozwiązanie może zrewolucjonizować metodykę nauczania trudnego zagadnienia wrodzonych wad serca i wpłynąć na poprawę wykrywalności tych anomalii przed urodzeniem.

Aplikacja po raz pierwszy zostanie przedstawiona na rozpoczynającej się w sobotę konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Położnictwie i Ginekologii w Wiedniu.

Zobacz także

Polska medycyna wkracza do epoki wirtualnej rzeczywistości

W ocenie szefa działu Dev Studio w G2A Marcina Kryszpina, przygotowywana aplikacja pokazuje potencjał, jaki ma rzeczywistość wirtualna.

- Technologia wirtualnej rzeczywistości jest tania i łatwa w obsłudze, a sprzęt z dnia na dzień staje się bardziej dostępny. Dzięki naszej aplikacji zwiększy się dostęp do praktycznej wiedzy, która nie ograniczy się do znajomości cech charakterystycznych i możliwości rozpoznania wad serca, ale również wspomoże wypracowanie odpowiedniej motoryki. Po prostu, ruszając w przestrzeni odpowiednim kontrolerem, lekarz będzie naprawdę wykonywał badanie, tylko nie na pacjencie – wyjaśnił Kryszpin.

G2A.COM to jedna z największych na świecie platform aukcyjnych, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać kody do gier. W 2016 r. na platformie przeprowadzono 22 miliony transakcji. Firma została założona w Polsce przez Dawida Rożka i Bartosza Skwarczaka. Jej główna siedziba mieści się w Hongkongu a pozostałe filie znajdują się m.in. w New Delhi, Szanghaju i Krakowie. W Rzeszowie ulokowano centrum badawczo-rozwojowe firmy, w którym pracuje 700 osób z 40 krajów (posługujących się 24 językami).

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π