Zamknij

Chłopiec czy dziewczynka? Według naukowców o płci dziecka decyduje ojciec

07.12.2020 14:02
Płeć dziecka
fot. Shutterstock

Duże badanie sugeruje, że geny mężczyzny odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o płeć przyszłego potomstwa. Mężczyźni zdaniem naukowców dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek po rodzicach. Oznacza to, że mężczyzna mający wielu braci jest bardziej skłonny do posiadania synów, podczas gdy mężczyzna z wieloma siostrami częściej ma córki.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Newcastle z udziałem tysięcy rodzin może pomóc przyszłym rodzicom w ustaleniu, czy prawdopodobnie będą mieli synów lub córki.

Naukowiec Corry Gellatly wykazał, że mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek po rodzicach. Oznacza to, że mężczyzna mający wielu braci jest bardziej skłonny do posiadania synów, podczas gdy mężczyzna z wieloma siostrami częściej ma córki. W przypadku kobiet (przyszłych matek) nie można tego przewidzieć. 

Chcesz znać płeć dziecka? Odpowiedzi szukaj w historii rodzinnej 

Badanie naukowców z Uniwersytetu w Newcastle obejmowało analizę 927 drzew genealogicznych zawierających informacje o 556 387 osobach z Ameryki Północnej i Europy od 1600 roku.

Człowiek ma jedną parę chromosomów płciowych (u kobiet złożona z dwóch chromosomów X, u mężczyzny z chromosomu X i chromosomu Y).

Płeć dziecka ustalana jest w zależności, czy chromosom X ojca połączy się z chromosomem X matki, tworząc dziewczynkę (XX), czy chromosom Y ojca połączy się z chromosomem X matki, tworząc chłopca (XY).

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Newcastle sugeruje, że dotychczas nieodkryty gen kontroluje, czy plemniki mężczyzny zawierają więcej chromosomów X lub Y, co wpływa na płeć dzieci.

W swoim artykule Gellatly wykazuje, że prawdopodobnie mężczyźni są nosicielami dwóch różnych typów alleli, co skutkuje trzema możliwymi kombinacjami w genie, który kontroluje stosunek plemników X i Y.

Mężczyźni z pierwszą kombinacją, zwaną mm, wytwarzają więcej plemników Y i mają więcej potomków płci męskiej. Druga kombinacja, zwana mf, produkuje mniej więcej taką samą liczbę plemników X i Y i mężczyzna ma szansę na mniej więcej taką samą liczbę synów i córek. Trzeci wariant, nazwany ff, zakłada większą ilość plemników X i wpływa na to, że mężczyzna zostanie ojcem córek.

Corry Gellatly z Uniwersytetu w Newcastle opisał dwa przykłady:

W pierwszym dziadek to mm, więc wszystkie jego dzieci są płci męskiej. Przekazuje tylko allel m, więc jego dzieci mają większe prawdopodobieństwo, że same mają kombinację alleli mm. W rezultacie jego synowie mogą mieć tylko synów. Wnukowie natomiast mają kombinację alleli mf, ponieważ odziedziczyli m od ojca i f od matki. W rezultacie mają równe szanse na potomków płci żeńskiej i męskiej.

Drugi przykład zakłada, że dziadek jest ff, więc wszystkie jego dzieci są płci żeńskiej i mają kombinację alleli ff, ponieważ ich ojciec i matka byli ff. Jedno z dzieci płci żeńskiej ma własne dzieci z mężczyzną, który ma kombinację alleli mm. Ten mężczyzna decyduje o płci dzieci, więc ich wszystkie dzieci są płci męskiej. Wnuki mają już kombinację alleli mf, ponieważ odziedziczyli m od ojca i f od matki. W rezultacie mogą mieć równą liczbę synów i córek.

Źródło: sciencedaily.com