Oceń
W ciąży wiele kobiet doświadcza plamienia lub krwawienia z dróg rodnych. Lek. med. Andrzej Kałamacki – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic wyjaśnia, o czym mogą one świadczyć i czy są niebezpieczne.
Plamienie w ciąży to ciężkie do szczegółowego zdefiniowania zjawisko, ponieważ obejmuje bardzo szeroki zakres przypadłości. W zależności od koloru, formy i konsystencji plamienie może być objawem wielu różnych schorzeń.
– Różnego rodzaju plamienia oraz upławy mogą świadczyć o potencjalnej infekcji. Niezależnie od trymestru ciąży, kobieta może zauważyć nietypową wydzielinę wydobywającą się z pochwy. Przy infekcjach bakteryjnych przybiera ona najczęściej szaro-białawą barwę, a w przypadku infekcji grzybiczej upławy mają bardziej serowatą konsystencję – wyjaśnia ginekolog lek. med. Andrzej Kałamacki.
Infekcje pojawiają się dość często w ciąży i związane jest to ze zmianą stężenia hormonów. Żadnego rodzaju upławów nie można bagatelizować. Należy zawsze konsultować je z lekarzem. Lekceważenie takich schorzeń może prowadzić do poważnych powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka.
Czym innym jest jednak plamienie krwią, czyli krwawienie z dróg rodnych w ciąży.
Plamienie w ciąży: przyczyny
Krwawienie z dróg rodnych może być związane z patologią szyjki macicy. Różnego rodzaju nieprawidłowości tego obszaru mogą manifestować się krwawieniem kontaktowym dróg rodnych bądź też samoistnym plamieniem z dróg rodnych, niezależnie od etapu i czasu trwania ciąży.
– Dość częstym zjawiskiem jest delikatnie, bezbolesne plamienie krwią w około 4-5 tygodniu ciąży (w terminie spodziewanej miesiączki). Jeśli stwierdzamy jajo płodowe w jamie macicy, echo płodu, a kosmówka jest jednorodna, to może być ono objawem prawidłowym. Jest to związane z implantacją jaja płodowego, które spełza z jajowodu do jamy macicy – tłumaczy lek. med. Andrzej Kałamacki.
– Mimo tego, zawsze należy to skonsultować z lekarzem – dodaje specjalista Intima Clinic.
Plamienie w ciąży może również sugerować:
- polip doczesnowy (może pojawić się na każdym etapie ciąży);
- nieprawidłowy rozmaz cytologiczny szyjki macicy;
- odklejenie łożyska (od 22 tygodnia ciąży);
- zagrażające poronienie (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży; plamienie krwią może być następstwem odklejenia się kosmówki lub błony owodni);
- ciążę pozamaciczną (we wczesnym etapie ciąży, przy niewidocznym pęcherzyku w jamie macicy i poziomie BETA HCG powyżej 1000-1500 jednostek);
- zagrażający poród przedwczesny (od 22 do 36 tygodnia ciąży);
- zbliżający się poród (po 37 tygodniu ciąży);
- niewydolność cieśniowo-szyjkowa.
Plamienie w ciąży: badania
Plamienie krwią podczas ciąży pojawia się u wielu ciężarnych i jest to objaw patologii. Jeśli do tej pory nie działo się nic niepokojącego, to pierwszym symptomem nieprawidłowości będzie właśnie plamienie z dróg rodnych, które przechodzi w żywoczerwone krwawienie.
Plamienie należy zawsze konsultować z lekarzem oraz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę – badanie kliniczne, USG oraz wziernikowanie pochwy. To pozwoli określić przyczynę plamienia i rozpocząć ewentualne działania lecznicze.
Autor: Lek. med. Andrzej Kałamacki – specjalista ginekolog-położnik, ekspert w dziedzinie badań prenatalnych. Krakowska Intima Clinic.
Specjalizuje się w przywracaniu kobietom prawidłowych funkcji miejsc intymnych po ciężkich porodach - zajmuje się zabiegami ginekologii estetycznej i plastycznej w krakowskiej Intima Clinic. Absolwent CMUJ w Krakowie, młodszy asystent w Oddziale Położnictwa i Ginekologii z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Oceń artykuł
