Zamknij

Pierwsze objawy ciąży - czy wiesz jak je rozpoznać?

12.03.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 10:05
Młode kobiecie dokuczają wczesne objawy ciąży.
fot. Shutterstock

Pierwsze objawy ciąży bardzo często są przegapiane przez przyszłe mamy. Koniecznie sprawdź, jakie symptomy pojawiają się we wczesnej ciąży!

Pierwsze objawy ciąży bardzo często mylone są z innymi chorobami lub dolegliwościami, np. grypą żołądkową, przeziębieniem, czy po prostu zatruciem pokarmowym. Dlatego wczesne objawy ciąży nie są łatwe do zauważenia i poprawnego zinterpretowania.

Zobacz także:  Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która jest poważnym zagrożeniem dla płodu

Pierwsze objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży to między innymi:

  • Pierwsze objawy ciąży – brak miesiączki

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży jest spóźniającą się miesiączka. Należy jednak pamiętać, że brak krwawienia miesiączkowego nie zawsze oznacza ciąży. Jest to objaw wielu innych dolegliwości, np. nadmiernego stresu, przeziębienia, czy zaburzeń hormonalnych.

Należy też wspomnieć o krwawieniu, które może wystąpić w czasie, miesiączki, ale nie jest związane z cyklem miesiączkowym. Niektóre badania podają, że może to być jeden z objawów zagnieżdżania się zapłodnionego zarodka w macicy. Krwawienie może być także związane z ciążą pozamaciczną i poronieniem.

  • Pierwsze objawy ciąży – wymioty oraz nudności

Nudności i wymioty to jedne z pierwszych objawów, które świadczą, że doszło do poczęcia. U niektórych kobiet ciężarnych ta dolegliwość utrzymuje się przez cały okres ciąży. Zarówno nudności jak i wymioty zazwyczaj pojawiają się w godzinach porannych lub wieczornych. W bardzo rzadkich przypadkach występują przez cały dzień. Na te objawy najczęściej skarżą się kobiety, które po raz pierwszy zostaną mami.

W pierwszych tygodniach ciąży wymioty i nudności spowodowane są wysokim stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCH). W drugim i trzecim trymestrze ciąży za ich pojawienie zazwyczaj odpowiada powiększająca się macica, która uciska narządy układu pokarmowego.

  • Pierwsze objawy ciąży – ból piersi

Kolejnym wczesnym symptomem, który świadczy o ciąży jest ból piersi. Są one nie tylko bolesne, ale także bardziej wrażliwe i większe. Wpływ na to mają zmiany hormonalne, do których doszło po zapłodnieniu. U niektórych kobiet, które spodziewają się dziecka żyły na piersiach stają się bardziej widoczne, a sutki trochę ciemniejsze.

  • Pierwsze objawy ciąży – zmęczenie

O ciąży może także świadczyć zmęczenie i senność, które pojawiło się nagle i nie ustaje. Jest to efekt działania progesteronu – hormonu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

  • Pierwszy objawy ciąży – większy apetyt

W pierwszych tygodniach ciąży bardzo często pojawia się zwiększone łaknienie. Podobnie jak w przypadku innych wczesnych objawów ciąży, spowodowane jest to zmianami w gospodarce hormonalnej. Nie jest jeszcze to etap zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego spowodowanego przez rozwój dziecka.

  • Pierwsze objawy ciąży – zawroty głowy oraz omdlenia

Zawroty głowy oraz omdlenia to kolejne pierwsze objawy ciąży. Ich pojawienie się jest efektem zmian w krążeniu krwi, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Inne przyczyny pojawienia się tych dolegliwości to także zbyt długie przerwy w spożywaniu posiłków.

  • Pierwsze objawy ciąży – częste oddawanie moczu

Kolejnym wczesnym symptomem, który świadczy o poczęciu są częste wizyty w toalecie. Ten objaw może towarzyszyć, niektórym kobietom przez całą ciążę. Częste oddawanie moczu są spowodowane coraz to bardziej powiększająca się macicą, która uciska na pęcherz moczowy.

  • Pierwsze objawy ciąży – wrażliwość na zapachy

O ciąży może także świadczyć nadwrażliwość na zapachy. Szczególnie zapach kawy, dymu papierosowego, perfum.

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej

Należy pamiętać, że ciąża pozamaciczna w pierwszych tygodniach objawia się tak samo jak ciąża prawidłowa. Czasami jednak można zauważyć niepokojące syndromy. Są to:

Zobacz także:  Chłopczyk czy dziewczynka? Na to pytanie odpowie ci chiński kalendarz płci