Zamknij

Pessar w ciąży: zalecenia, skutki uboczne. Jak działa pessar?

29.12.2021
Aktualizacja: 29.12.2021 15:30
Ciężarna na wizycie lekarskiej
fot. Shutterstock

Pessar — to słowo budzi niepokój u wielu ciężarnych. Zupełnie niepotrzebnie. Ten niewielki przyrząd stosowany jest tylko w nielicznych przypadkach i ma wiele zalet. Pozwala m.in. uniknąć przedwczesnego porodu. Jak działa pessar? Jak się go zakłada? Jakie są skutki uboczne założenia pessara? WYJAŚNIAMY, co warto wiedzieć.

  1. Pessar w ciąży — wskazania
  2. Pessar w ciąży — zakładanie
  3. Pessar w ciąży — skutki uboczne
  4. Pessar w ciąży — zalecenia

Pessar to niewielki sylikonowy przyrząd, który stosuje się u ciężarnych w celu odciążenia szyjki macicy, by zapobiec przedwczesnemu porodowi. Pessar zapobiega skracaniu się szyjki i utrzymuje ją na odpowiedniej wysokości. 

Szyjka macicy to wąska, dolna część macicy, która u kobiet niebędących w ciąży jest otwarta w niewielkim stopniu, wyłącznie na tyle, by umożliwić wypływanie krwi menstruacyjnej i dotarcie nasienia do macicy. Natomiast u ciężarnych szyjka macicy jest długa, twarda i zamknięta. Zmienia się to dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Wtedy szyjka staje się bardziej miękka, skraca się i rozszerza, co umożliwia odejście wód płodowych i poród.

Zdarza się jednak, że szyjka zaczyna skracać się i rozszerzać zbyt wcześniej, bo nawet drugim trymestrze ciąży. Gdy jest zbyt krótka i miękka i staje się nadmierne obciążona ciężarem dziecka, może dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Wtedy z pomocą przychodzi pessar. Ten niewielki krążek uniemożliwia dalsze skracanie się szyjki i odciąża ją, co ułatwia donoszenie ciąży.

Pessary dzieli się na dwie grupy: ginekologiczne i położnicze.

Pessar ginekologiczny stosuje się w przypadku zespołu bólowego miednicy mniejszej, zaburzeń statyki narządów rodnych oraz nietrzymania moczu. Natomiast pessar położniczy stosowany jest wyłącznie u ciężarnych, u których stwierdzono skracanie się szyjki i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

Pessar w ciąży — wskazania

Pessar szyjki macicy stosowany jest u ciężarnych, u których zdiagnozowano niewydolność szyjki macicy. To niewielkie urządzenie ma za zadanie odciążyć szyjkę macicy, co z kolei ma zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Pessar, jeśli jest ku temu wskazanie, można zastosować zarówno w przypadku ciąży pojedynczej, jak i mnogiej.

Pessar
fot.

Pessar w ciąży — zakładanie

Przed założeniem pessara, lekarz przeprowadza badania wykluczające infekcje i stany zapalne narządów rodnych. Przeprowadza także badanie USG, by ocenić stan szyjki macicy i zmierzyć jej długość.

Pessar to miękka wkładka, którą lekarz ginekolog ręcznie wprowadza przez pochwę do szyjki macicy. Cała procedura ma miejsce w gabinecie ginekologicznym i trwa zaledwie kilka minut. Zakładanie pessara nie jest bolesne, choć może wywołać dyskomfort.

Pessar położniczy zakłada się na szyjkę macicy zazwyczaj pomiędzy 20 a 28 tygodniem ciąży i zdejmuje dopiero na ok. 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Pessar w ciąży — skutki uboczne

Pessar jest przyrządem bezpiecznym, ale może przyczyniać się do zwiększenia produkcji wydzieliny, której odpływ będzie utrudniony. To z kolei zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. 

Kobiety, które mają założony pessar powinny dbać o higienę intymną i zwracać uwagę na niepokojące objawy. Swędzenie, ból, dyskomfort powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Pessar w ciąży — zalecenia

Ze względów bezpieczeństwa pacjentki z pessarem położniczym nie powinny odbywać stosunków seksualnych. Ciężarna, u której zastosowano pessar powinna także ograniczyć aktywność fizyczną, odpoczywać, unikać stresu.

Ze względu na ryzyko rozwoju infekcji istnieje konieczność częstszych kontroli u ginekologa. Pierwsza z nich wymagana jest zwykle w drugim lub trzecim dniu od momentu założenia, a następna po upływie kolejnego tygodnia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pessar.pl; dlapacjenta.pl