Zamknij

Opuchnięte nogi w ciąży to częsta dolegliwość. Jak sobie z nią radzić?

Marta Wilczkowska
25.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:50

Opuchnięte nogi w ciąży zwykle pojawiają się tuż przed porodem. To częsta dolegliwość, którą można łagodzić domowymi sposobami, w niektórych przypadkach obrzęki bywają jednak niebezpieczne. Zobacz, kiedy opuchlizna może zagrażać zdrowiu matki i dziecka.

Opuchnięte nogi w ciąży
fot. Shutterstock

Opuchnięte nogi w ciąży to częsta dolegliwość, która pojawia się prawie u każdej przyszłej mamy. Może na nią cierpieć nawet 75 proc. kobiet i jest związana z zatrzymywaniem wody w tkankach. Jakie są przyczyny puchnięcia nóg w ciąży i jak sobie radzić z tym problemem?

Zobacz także: Wypadanie macicy - to problem, który dotyczy nie tylko kobiet w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży – co je powoduje?

Puchnące kostki i opuchnięte stopy w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości przyszłej mamy. Pojawia się w którymś momencie ciąży (najczęściej w III trymestrze) i na ogół nie oznacza nic groźnego, może jednak skutecznie uprzykrzyć życie ciężarnej, szczególnie w okresie letnim. Skąd się biorą obrzęki nóg w ciąży?

Obrzęki pojawiają się zwykle pod koniec ciąży i są jednym z najwcześniejszych objawów porodu. Opuchlizna nóg przeszkadza ciężarnym szczególnie latem, wieczorami, po całodziennym wysiłku. Kobiety cierpią wtedy prawdziwe katusze. Opuchnięte nogi w ciąży to normalny objaw zatrzymywania się wody w organizmie. Organizm matki przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu, dlatego w tkankach nóg, dłoni i stóp zaczyna gromadzić zapasy wody.

Skąd biorą się opuchnięte stopy i kostki w ciąży? Powiększająca się macica uciska żyły doprowadzające krew z powrotem do serca. Z tego powodu zatrzymuje się ona w kończynach, a część wody, która wchodzi w jej skład, przenika do tkanek, tworząc opuchliznę.

Choć stan ten uprzykrza życie wielu mamom, mamy dobrą wiadomość. Obrzęki nóg i stóp znikną. Czasem dzieje się to od razu po porodzie, a niekiedy trzeba poczekać kilka tygodni. Nadmiar wody zostanie wchłonięty przez naczynia krwionośne, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego!

Domowe sposoby na opuchnięte nogi w ciąży. Co pomoże na opuchliznę?

Spuchnięte nogi w ciąży to zmora wielu mam. Warto jednak wiedzieć, że z tą dolegliwością można sobie poradzić domowymi sposobami. Co pomoże na obrzęki w ciąży?

Unikaj długiego chodzenia i stania. Jeśli masz taką możliwość, usiądź.

Noś wygodne buty na płaskim obcasie. Jeśli puchną ci stopy, zakładaj odpowiednio większe obuwie. Noś specjalne rajstopy ściągające dla kobiet w ciąży. Za małe buty czy skarpetki ze ściągaczem utrudniają krążenie krwi.

Dużo odpoczywaj, najlepiej z nogami uniesionymi do góry. Możesz pod nogami umieścić poduszkę lub koc zwinięty w rulon.

Nie pozostawaj zbyt długo w jednej pozycji. Nawet jeśli musisz długo siedzieć przy biurku czy stole, wykonuj ćwiczenia. Prostuj nogi i kręć kółka stopami. Nie zakładaj nogi na nogę - utrudniasz w ten sposób przepływ krwi.

Uważaj na to, jak leżysz podczas snu. Pozycja na wznak może uciskać żyły odprowadzające krew z nóg. Najlepiej układaj się na lewym boku!

Pij dużo wody. Wbrew pozorom jej ograniczanie wcale nie wpływa na zmniejszenie obrzęków. Zrezygnuj z napojów gazowanych, kawy i herbaty.

Nie przesadzaj z solą! Jej nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie.

Obrzęki stóp czy kostek możesz złagodzić, stosując żele chłodzące. Wmasuj je w opuchnięte partie kończyn.

Spuchnięte nogi możesz owinąć namoczonym w zimnej wodzie kawałkiem materiału. Taki kompres potrzymaj przez 10 minut.

Stosuj chłodne kąpiele dla stóp z dodatkiem olejku lawendowego, herbacianego, rumiankowego lub rozmarynowego.

Opuchnięte nogi w ciąży. Kiedy obrzęki są groźne?

Puchnięcie nóg w ciąży to powszechny problem, który na ogół nie oznacza nic groźnego. Nie zwlekaj jednak z wizytą u lekarza, jeśli:

  • obrzęki są bardzo dokuczliwe i nie ustępują po odpoczynku
  • puchną nie tylko stopy i dłonie
  • opuchliźnie towarzyszy wzrost ciśnienia tętniczego (140/90 mmHg i więcej)
  • gwałtownie przytyłaś w ciąży (więcej niż 0,4 kg na tydzień w drugim trymestrze i więcej niż 0,5 kg w trzecim)

Lekarz zleci także badanie ogólne moczu, aby wykluczyć ewentualny białkomocz.

Wszystkie powyższe objawy mogą świadczyć o zatruciu ciążowym (gestozie), które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia matki i płodu. Osobami podwyższonego ryzyka są kobiety, które jeszcze nie rodziły oraz u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy choroby nerek.

Kobieta, u której stwierdzono zatrucie ciążowe, powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza i unikać stresu w ciąży, aby nie doszło do stanu przedrzucawkowego czy rzucawki. Czasem wskazana jest hospitalizacja oraz leżenie w łóżku.

Zobacz także: Babka płesznik ta roślina lecznicza, która skutecznie walczy z wieloma schorzeniami układu pokarmowego!