Zamknij

Opalanie w ciąży - czy jest szkodliwe?

Marta Wilczkowska
24.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:50

Opalanie w ciąży nie jest zalecane ze względu na ryzyko przegrzania organizmu, co może powodować skurcze, a nawet poronienie. Ciężarna nie musi unikać słońca, ale powinna zachować środki ostrożności. Sprawdź, jak bezpiecznie opalać się w ciąży.

kobieta opalająca się w ciąży
fot. Shutterstock

Opalanie w ciąży budzi wiele kontrowersji. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy powinno planować urlop nad morzem lub jeziorem z obawy, że zaszkodzą dziecku. Plażowanie z brzuszkiem jest możliwe, o ile zastosujemy się do kilku zasad. Sprawdź, jak bezpiecznie opalać się w ciąży.

Zobacz także: Czy kawa w ciąży szkodzi? Rozwiewamy mity!

Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne?

Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku i ciężarnej? Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Niezależnie od tego, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy nie, należy chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV. Wygrzewanie się na słońcu bez ochrony powoduje wcześniejsze starzenie się i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Kilkugodzinne opalanie się na słońcu jest niewskazane nie tylko dla kobiet w ciąży. Wystawienie skóry na działanie szkodliwych promieni UV może powodować uszkodzenia skóry, a także przegrzanie organizmu i doprowadzić do udaru słonecznego. W ciąży kobieta jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za dziecko. Dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą opalanie ciężarnej.

Opalanie w ciąży w I i II trymestrze - skutki i zagrożenia

Jeśli jesteś w ciąży, nie wystawiaj się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Opalanie w ciąży może skutkować odwodnieniem, a także doprowadzić do omdlenia i skurczów, a nawet spowodować krwawienie z dróg rodnych. Poza tym kobieta w ciąży męczy i poci się bardziej. Wysoka temperatura efekt ten jeszcze potęguje.

Opalanie w I i II trymestrze ciąży, podobnie jak w jej kolejnych etapach, nie jest wskazane. Opalanie we wczesnej ciąży grozi poronieniem, wielogodzinny kontakt ze słońcem w późnej ciąży może z kolei wywołać przedwczesny poród. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z przebywania na słońcu, a po prostu wybierać czas, gdy promienie słoneczne nie są tak silne (przed 11 i po 16) i odpowiednio chronić skórę.

Skóra kobiety w ciąży jest delikatniejsza i bardziej podatna na zmiany. Pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży zwiększa się wrażliwość na promieniowanie UV. Dlatego próba opalania w ciąży zamiast upragnionego brązowego koloru może skutkować oparzeniami słonecznymi i przebarwieniami. Naczynia się rozszerzają - na twarzy mogą pojawić się nieestetyczne pajączki, a stopy zaczynają puchnąć.

Pamiętaj, że promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego we krwi, niezbędnego dla prawidłowego kształtowania się układu nerwowego dziecka.

Zobacz także: Nieprawidłowy poziom ciśnienia w ciąży zagraża życiu dziecka!

Opalanie w ciąży - jak chronić skórę podczas upału?

W czasie ciąży nie wystawiaj się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Nie musisz jednak unikać przebywania na świeżym powietrzu. Zanim jednak wyjdziesz na zewnątrz, zadbaj o swoją skórę. Kobiety w ciąży powinny używać kremów z wysokim filtrem (poleca się filtr 50). Nie tylko, jeśli planują pobyt na plaży, ale również na spacerze w miejskim parku.

Jeśli jesteś w ciąży, unikaj opalania się w godzinach, kiedy słońce przypieka najmocniej, czyli między 11 a 16. W czasie dużego upału lepiej zostań w domu, aby nie doszło do przegrzania organizmu, a w konsekwencji zasłabnięcia czy przedwczesnych skurczów.

Najlepiej ukryj się w cieniu lub półcieniu - pod drzewem lub parasolem. W upalne dni pamiętaj o nakryciu głowy i okularach słonecznych.

Zawsze miej ze sobą butelkę wody mineralnej. Pij regularnie, by zapobiec pierwszym symptomom odwodnienia - pragnieniu, suchości w ustach czy zawrotom głowy, które mogą mieć niebezpieczne konsekwencje dla dziecka.

Eksperci podkreślają, że promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do dziecka. Nie ma więc potrzeby zakrywania brzucha. Podczas upału całe ciało możesz jednak schładzać wilgotną chustką.

Mimo że kobieta w ciąży powinna szczególnie uważać na słońce, nie musi całkowicie rezygnować z opalania, a po prostu podejść do niego z głową. Choć "leżenie plackiem" na plaży nie jest dobrym pomysłem, nie warto dać się zwariować - po prostu trzeba zachować środki ostrożności.

Warto wspomnieć, że promienie słoneczne mają wiele korzystnych właściwości. Są naturalnym antydepresantem, podnoszą poziom endorfin, wzmagają syntezę witaminy D3 i zabezpieczają organizm przed wieloma chorobami.

Zobacz także: Kalkulator wagi płodu - pomoże ci obliczyć uśrednioną wagę dziecka w poszczególnym tygodniu ciąży