Oceń
Odczyn Coombsa nazywany także badaniem PTA lub pośrednim testem antyglobulinowym to obowiązkowe badanie w ciąży. Wykonuje się je także w celu zdiagnozowania innych chorób. Koniecznie sprawdź, jakie są wskazania do wykonania odczynu Coombsa i jaki się do niego przygotować.
Odczyn Coombsa to test antyglobulinowy, który wykonuje się w celu identyfikacji przeciwciał odpornościowych znajdujących się w krwi. Badanie uniemożliwia między innymi wykrycia konfliktu serologicznego między matką, a dzieckiem. Odczyn Commbsa wykonuje się także przy podejrzeniu chorób takich jak: bruceloza i listerioza i przez przetoczeniem krwi (zapobiega to pojawieniu się powikłań.
Zobacz także: Biegunka w ciąży: czy jest niebezpieczna? Podpowiadamy, jak z nią walczyć domowymi sposobami!
Odczyn Coombsa w ciąży – kiedy należy wykonać badanie?
Odczyn Coombsa wykonuje się już w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli wynik tego badania jest negatywny, test powtarza się w 30. tygodniu ciąży.
Odczyn Coombsa wykonuje się także trzykrotnie u kobiet ciężarnych, gdy maja one ujemny czynnik RH. W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego. Oznacza to, że matka ma czynnik Rh-, a maleństwo Rh+.
Jeżeli wyniki badań po porodzie to potwierdzą, w ciągu 72 godzin należy kobiecie podać immunoglobulinę anty-D. Umożliwi to eliminacje krwinek z antygenem D w krwi matki, który należy do jej dziecka. Należy także dodać, że konflikt serologiczny między krwią matki, a dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i doprowadzić do poważnych powikłań zarówno u matki, jak i dziecka.
Badanie Coombsa – przebieg
Zarówno badanie BTA jak i PTA wygląda tak samo. Odczyn Coombsa to nic innego jak badanie krwi, którą w większości przypadków pobiera się z żyły głównej.
Krew do tego badania można pobrać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo. Należy jednak poinformować lekarza o ewentualnych chorobach i przyjmowanych lekach - mogę one wpłynąć na wyniki badań.
Odczyn Coombsa – wskazania do wykonania badania
Odczyn Coombsa to badanie, które wykonuje się nie tylko u kobiet w ciąży w celu sprawdzenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego. Badanie wykonywane jest także w celu:
- Zbadania reakcji chorego po transfuzji krwi,
- Odnalezienia przyczyn anemii hemolitycznej,
- Zdiagnozowanie choroby hemolitycznej u noworodków.
Odczyn Coombsa – cena
Jeśli wykonanie badania zlecone jest przez lekarza i przeprowadzone zostaje w państwowej placówce medycznej, jest widety całkowicie darmowe. Gdy chcemy je wykonać prywatnie, odczyn Coombsa kosztuje około 20-30 złotych.
Wyniki badań w większości przypadków są już dostępne do jednego do siedmiu dni. Czas oczekiwania zależy od wyniku i tego, czy istnieje konieczność identyfikacji ewentualnie wykrytych przeciwciał.
Zobacz także: Test PAPP-A - dlaczego należy go wykonać?
Oceń artykuł
