Zamknij

Od czego zależy ból porodowy i czy mamy na niego wpływ? 7 czynników

19.01.2022
Aktualizacja: 19.01.2022 11:49

Poród zawsze wiąże się z bólem, jednak każda kobieta opisuje go inaczej. Niektóre mamy przechodzą poród łagodnie, a dla innych jest to traumatyczne wydarzenie, które rzutuje na całe macierzyństwo. Jakie czynniki mają największy wpływ na nasilenie bólu podczas porodu?

Od czego zależy ból porodowy i jak go łagodzić?
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego poród boli?
  2. Warunki anatomiczne kobiety i dziecka
  3. Stres
  4. Pozycja
  5. Atmosfera i wparcie
  6. Miejsce porodu
  7. Krzyk
  8. Ruch

Wyobrażenie sobie bólu porodowego przez osobę, która dopiero szykuje się do porodu, jest niemożliwe. Nie pomagają w tym opowieści kobiet, które urodziły już dziecko. Według niektórych kobiet ból porodowy można porównać do tego, który odczuwamy podczas miesiączki. Inne mamy opisują dolegliwości porodowe jako najgorsze doświadczenie w życiu. Skąd biorą się takie różnice? Każdy poród jest uniwersalny i inny. Na nasilenie bólu składa się wiele czynników. Na szczęście na niektóre z nich możemy mieć wpływ.

Dlaczego poród boli?

Urodzenie dziecka to dla organizmu ogromny wysiłek, do którego przygotowuje się przez wiele miesięcy. Ciało po porodzie jest zmienione i czasami nie wraca już do stanu sprzed porodu. Ze względu na to, że ból podczas porodu ma wiele źródeł, może być różnie odbierany przez każdą kobietę. Bolą zarówno skurcze, jak i rozciągająca się szyjka macicy. Dziecko uciska główką na nerwy zlokalizowane w okolicy kręgosłupa, co powoduje ból w okolicy krzyżowej. Ból podczas porodu to naturalne zjawisko. Pełni przede wszystkim funkcję informacyjną dla przyszłej mamy. Ból pomaga zorientować się, co dzieje się z organizmem. Objawy podczas porodu są uwarunkowane biologicznie i mają motywować ciało do instynktownych zachowań, które przyśpieszają narodziny dziecka. Ból wspomaga wydzielanie endorfin, które pełnią funkcję naturalnego znieczulenia. Mimo że ból jest potrzebny, warto wiedzieć, co ma największy wpływ na jego natężenie. Od czego zależy ból porodowy? Oto najważniejsze czynniki:

Warunki anatomiczne kobiety i dziecka

To, czy poród będzie bolesny, w dużej mierze zależy od budowy kobiety i stosunku określonych wymiarów (m.in. główki dziecka i wielkość wchodu do kanału rodnego). Gdy główka dziecka ma duży rozmiar, powoduje to większy nacisk na kości mamy.

Stres

Nadmierny, paniczny strach przed porodem powoduje wzrost stężenia kortykosteroidów w organizmie matki, co może doprowadzić do zatrzymania akcji porodowej. Związki te powodują również nasilenie dolegliwości.

Pozycja

Wybór pozycji podczas porodu powinien być intuicyjny. Nie da się przewidzieć idealnej pozycji przed porodem. Ułożenie ciała powinno być dopasowane do konkretnego etapu porodu oraz komfortu ciężarnej. Z reguły największy ból powoduje pozycja leżąca. Podczas porodu warto również pamiętać o regularnej zmianie pozycji.

Atmosfera i wparcie

Aby dobrze przygotować się do porodu, warto dokładnie zaplanować ten dzień. Bardzo pomocne jest szczegółowe omówienie z położną wszystkich kwestii, które powodują stres, takich jak sposoby łagodzenia bólu porodowego czy wybór osoby towarzyszącej.

Miejsce porodu

Komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas porodu łagodzą stres i pomagają skupić się wyłącznie na porodzie. Samopoczucie psychiczne wpływa na radzenie sobie z bólem porodowym, dlatego już w czasie ciąży warto zastanowić się, w jakim szpitalu będziemy czuć się najlepiej.

Krzyk

Gdy rodząca kobieta próbuje wytrzymać ból w ciszy, zaciskając usta, powoduje to napięcie w całym ciele. Krzyk podczas porodu to naturalna reakcja, która dodaje energii i pomaga rozluźnić mięśnie

Ruch

Aktywność to naturalny sposób radzenia sobie z bólem, również podczas porodu. Nie chodzi tu o wymagające ćwiczenia, jednak by złagodzić dolegliwości, warto spacerować, kołysać się czy siedzieć na piłce.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: rodzicpoludzku.pl, mp.pl