Zamknij

Objawy poronienia: skurcze, krwawienie, ból. Jak rozpoznać poronienie?

05.12.2020
Aktualizacja: 05.12.2020 21:50
Kobieta leży na łóżku szpitalnym
fot. Shutterstock

Plamienie, krwawienie, skurcze, ból w podbtzuszu - to najbardziej charakterystyczne objawy poronienia, ale symptomów przedwczesnego zakończenia ciąży jest znacznie więcej. Objawy wczesnego poronienia mogą przypominać dolegliwości towarzyszące miesiączce, ale poronienie po 10. tygodniu ciąży objawia się czasami w drastyczny sposób. Dowiedz się, kiedy można podejrzewać poronienie ciąży.

Objawy poronienia mogą być bardzo charakterystyczne lub praktycznie niezauważalne. Wszystko zależy od ich nasilenia, stopnia zaawansowania poronienia i wieku ciąży. 

Należy wiedzieć, że poronienie to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem. Im dłuższa ciąża, tym objawy poronienia będą silniejsze. Objawów wczesnego poronienia można czasami nie skojarzyć z zakończeniem ciąży. Zdarza się, że kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży, gdy dojdzie do poronienia na bardzo wczesnym jej etapie.

Objawy wczesnego poronienia

O wczesnym poronieniu mówimy wtedy, kiedy do obumarcia doszło przed 10. tygodniem ciąży.

Objawy wczesnego poronienia to między innymi:

 • Skurcze

Mogą pojawić się już w czasie zagnieżdżania się zarodka. Należy pamiętać, że łagodne skurcze mogą towarzyszyć przez cały okres ciąży i zwykle nie zwiastują niczego złego. Niepokojące skurcze to te, które są silniejsze niż te, które występują w trakcie cyklu miesiączkowego. Alarmujące są także, te, które trwają długi czas lub towarzyszy im silny ból w krzyżu. Groźne są także skurcze, które występują razem z krwawieniem. Przy pojawieniu się któregoś z tych symptomów należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

 • Krwawienie

Kolejnym objawem świadczącym o wczesnym poronieniu jest krwawieniu. Może ono wystąpić także podczas zagnieżdżania się zarodka – jest to normalny symptom. Niebezpieczne są krwawienie, które występuje razem ze skurczami lub jest bardzo obfite. Do lekarza należy się także zgłosić, gdy pojawiła się jasnoczerwona krew, skrzepy lub tkanki. Niepokojące jest także utrata krwi, która pojawiła się nagle i w bardzo szybkim czasie staje się coraz bardziej obfita.

 • Wyciek śluzu (lub wodnistej wydzieliny)

Powodem do niepokoju jest także pojawienie się biało-różowego śluzu. Objawem poronienia może być także obecność w wydzielinie strzępów tkanek – może to być część łożyska. O poronieniu może świadczyć także pojawienie się nagle dużej ilości śluzu. W tych przypadkach koniecznie wezwij pogotowie lub szybko jedź do najbliższego szpitala.

Inne objawy, które mogą świadczyć o wczesnym poronieniu to także:

Objawy późnego poronienia

Objawy poronienia, które występuje po 10. tygodniu ciąży to między innymi:

 • Nagłe i obfite krwawienie (krew może zawierać tkanki lub skrzepy, może mieć też odcień jasnoczerwony).
 • Skurcze (utrzymują się przez długi czas lub są bardzo silne).
 • Wysoka gorączka,
 • Dreszcze.
 • Ból mięśni.
 • Sztywność karku.
 • Zapalenia przydatków.
 • Zapalenie błony śluzowej macicy.
 • Spadek masy ciała (niewytłumaczalny).
 • Brak czynności serduszka płodu.
 • Odejście płynu owodniowego.
 • Pojawienie się dużej ilości wydzieliny lub śluzu o zabarwieniu biało-różowym.

Należy pamiętać, że wymienione objawy (zarówno we wczesnych tygodniach ciąży, jak i późniejszych) nie zawsze muszą świadczyć o obumarciu płodu. W niektórych przypadkach mogą oznaczać ciążę pozamaciczną lub infekcje narządów rodnych. Niektóre niepokojące symptomy mogą być nawet skutkiem obtarcia podczas stosunku seksualnego. Należy też pamiętać, że nagły ból podbrzusza może wskazywać na zakażenia dróg moczowych lub jest efektem zaparć.

Co zrobić gdy wystąpią niepokojące objawy poronienia?

Jeśli wystąpiły u ciebie niepokojące objawy, koniecznie jedź do szpitala lub wezwij pogotowie. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

Jeśli doszło do poronienia, należy sprawdzić, czy doszło do prawidłowego oczyszczenia macicy. U niektórych kobiet należy wykonać specjalny zabieg łyżeczkowania lub rozpocząć podawanie leków.

W przypadku potwierdzenia poronienia należy wykonać także badania, które określą, jaka była przyczyna poronienia.