Zamknij

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: najpierw księżna Kate, teraz Amy Schumer

16.11.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 19:19

Królowa amerykańskiego stand-upu Amy Schumer trafiła do szpitala z powodu niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Sprawdź, jakie spustoszenie w organizmie sieje ta dolegliwość. 

Wymioty ciężarnych
fot. shutterstock

Nudności i wymioty to częste dolegliwości, z którymi kobiety zmagają się przeważnie na początku ciąży. W drugim trymestrze większość uciążliwych objawów przechodzi, a przyszłe mamy mogą w pełni cieszyć się swoim stanem. Niestety, nie wszystkie. Kobiety cierpiące na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, tak jak księżna Kate Middleton czy Amy Schumer, są narażone nie tylko na stres, ale także na poważne powikłania medyczne.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – objawy

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (hyperemesis gravidarum, HEG) występują nawet w 2 proc. ciąż i są najczęstszą przyczyną hospitalizacji w pierwszej połowie ciąży oraz drugą najczęstszą, po zagrożeniu porodem przedwczesnym, przyczyną przyjęcia do szpitala w czasie ciąży.

Niebezpieczne powikłania uporczywych wymiotów to:

  • odwodnienie,
  • utrata masy ciała o 5 proc. lub więcej w stosunku do masy sprzed ciąży,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • ketonuria (obecności ciał ketonowych w moczu),
  • zasadowica metaboliczna.

Część środowiska naukowego uważa, że w grupie ryzyka HEG znajdują się m.in. kobiety w pierwszej ciąży, w ciąży wielopłodowej, z HEG w wywiadzie rodzinnym, z chorobą lokomocyjną i migrenami, a także w przypadku, gdy płód jest płci żeńskiej. Natomiast na liście chorób, które mogą zwiększać ryzyko HEG, znalazły się m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca oraz astma.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonują, że główną rolę w powstawaniu schorzenia odgrywają geny. U kobiet zmagających się z niepohamowanymi wymiotami ciężarnych odnotowano bowiem podwyższony poziom białek kodowanych przez geny GDF15 i IGFBP7.

Księżna Kate i Amy Schumer

Księżna Cambridge Kate Middleton na niepowściągliwe wymioty ciężarnych cierpiała we wszystkich trzech ciążach. Z tego powodu kilkakrotnie odwoływała zaplanowane spotkania, a Pałac Kensington wydawał oficjalne oświadczenia w tej sprawie.

Amy Schumer, amerykańska aktorka komediowa, która obecnie jest w drugim trymestrze swojej pierwszej ciąży, właśnie trafiła do szpitala. Znajduje się w grupie 40 proc. kobiet, u których uporczywe wymioty nie ustąpiły do końca pierwszego trymestru ciąży.

Złe wieści dla Amy mamy takie, że u 10-20 proc. przyszłych mam dolegliwości przeciągają się także na trzeci trymestr.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk, podyplomie.pl, doz.pl 
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka