Zamknij

Planujesz ciążę, nie zważając na nadwagę? Możesz zrujnować synowi życie

11.01.2021
Aktualizacja: 11.01.2021 13:20
Nadwaga w ciąży
fot. Shutterstock

Duńscy naukowcy znaleźli kolejne powiązanie pomiędzy kondycją kobiet w ciąży a zdrowiem potomstwa. Tym razem chodzi o wpływ na życie synów. Problem jest powszechny, a możliwości leczenia ograniczone.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci urodzone przez kobiety z nadwagą mają wyższe ryzyko otyłości, cukrzycy typu II oraz chorób serca. Najnowsze odkrycie duńskich badaczy dostarcza jeszcze jednego argumentu, dlaczego przed ciążą warto zadbać o odpowiednią masę ciała. Dowiedz się więcej.

Nadwaga w ciąży a niepłodność męska

Badacze z Uniwersytetu Aarhaus przeprowadzili duże badanie "Zdrowe Nawyki dla Dwojga" z udziałem blisko 10 tys. Duńczyków, którzy doczekali się potomstwa w latach 1984-1987. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: synowie matek, u których na początku ciąży rozpoznano nadwagę lub otyłość w większym stopniu narażeni byli na niepłodność od synów kobiet z prawidłową masą ciała.

Spośród wszystkich dzieci matek z BMI powyżej 25 u niemal 10% synów rozpoznano niepłodność. Co ciekawe, nie zaobserwowano związku pomiędzy masą ciała kobiet w ciąży a płodnością córek. Naukowcy podejrzewają, że jedną z przyczyn niepłodności męskiej może być ekspozycja płodu na aktywną hormonalnie tkankę tłuszczową.

Zobacz teżKalkulator BMI obliczy masę ciała. Jakie są normy?

"Zapobieganie nadwadze w ciąży może być ważnym narzędziem zachowania płodności przyszłych pokoleń" - podkreślają autorzy badania w podsumowaniu.

Wyniki opublikowano w "AOGS: Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavia".

Źródło: Maternal pre-pregnancy overweight and infertility in sons and daughters: A cohort study AOGS