Zamknij

Najstarszy noworodek świata: dziewczynka pobiła rekord swojej siostry

04.12.2020
Aktualizacja: 04.12.2020 09:40
Najstarszy noworodek świata
fot. Shutterstock

Najstarszy noworodek świata – tak została okrzyknięta przez media Molly Gibson. Choć ta malutka dziewczynka przyszła na świat w październiku, to jej zarodek został zamrożony 28 lat wcześniej. Maluszek nieświadomy swej popularności jest teraz pod opieką swoich rodziców.

Molly Gibson w chwili swoich narodzin zdetronizowała... swoją siostrę – Emmę Wren Gibson, która urodziła się trzy lata wcześniej, a jej zarodek również był zamrożony. Oba pochodzą od tego samego dawcy.

Zarodek Molly Gibson został zamrożony w październiku 1992 r. Jej rodzice – Tina i Ben Gibsonowie – adoptowali go z Narodowego Centrum Dawców Zarodków (National Embryo Donation Center) w Knoxville w Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej bezskutecznie starali się o dziecko. Teraz dzięki metodzie in vitro mogli zostać rodzicami. Państwo Gibson wybrali dawcę, który najbardziej odpowiadał ich cechom fizycznym.

– Jesteśmy w niebie. Wciąż nie mogę w to uwierzyć – powiedziała dziennikarzom CNN 29-letnia pani Gibson tuż po urodzeniu córeczki. I dodała, że gdyby Molly urodziła się 28 lat, ona i jej córeczka mogłyby zostać koleżankami.

NEDC informuje, że w USA zamrożonych jest około miliona ludzkich zarodków. Dyrektor kliniki ds. marketingu Mark Mellinger przekazał, że 95 proc. par decydujących się na zabieg in vitro robi to przez problemy z płodnością. Dzięki pracy centrum, od 2003 r. urodziło się co najmniej tysiąc dzieci.

Zarodki zamrożone na długi czas określane są jako "snowbabies" (ang. dzieci śniegu). Szansa na przetrwanie zarodków tak długo są oceniane na 75 proc.

Źródło: CNN