Nadciśnienie w ciąży zwiększa ryzyko udaru o 80 procent

06.06.2019 14:22
Stan przedrzucawkowy w ciąży
fot. Shutterstock

Kobiety, które w ciąży walczyły z nadciśnieniem mają o 45 proc. większe ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia oraz o 80 proc. większe ryzyko udaru niedokrwiennego serca w porównaniu do kobiet, u których ciśnienie było w normie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu w Brystolu przeanalizowali dane ponad 6 mln kobiet hospitalizowanych w Anglii w latach 1997-2005. Okazało się, że kobiety, które w ciąży walczyły z nadciśnieniem, miały o 45 proc. większe ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia oraz o 80 proc. większe ryzyko udaru niedokrwiennego serca w porównaniu do kobiet, u których wyniki pomiarów ciśnienia były w normie.

W przypadku rozwinięcia się pełnoobjawowego stanu przedrzucawkowego ryzyko chorób serca i układu krążenia było większe o prawie 70 proc., trzykrotnie wzrastało też ryzyko zawału serca.

Co gorsza, każda kolejna ciąża z wysokim ciśnieniem przyczyniała się do pogorszenia prognozy. Kobiety z dwoma lub więcej ciążami w wywiadzie, w których wystąpiło wysokie ciśnienie krwi, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na udar niż osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi, a jeśli rozwinął się stan przedrzucawkowy - prawie cztery razy bardziej narażone na udar i trzy razy bardziej na zawał serca.

Badanie sfinansowała British Heart Foundation. Wyniki zaprezentowano na konferencji British Cardiovascular Society w Manchesterze, która odbyła się w czerwcu 2019 roku.

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja) to stan wysokiego ciśnienia w ciąży, który może zakończyć się rzucawką, czyli niebezpiecznym atakiem drgawek. Jest przyczyną przedwczesnego porodu, stanowi główny powód śmiertelności ciężarnych w krajach rozwijających się. Teraz okazuje się, że może stanowić ważny sygnał ostrzegawczy przed problemami sercowo-krążeniowymi.

Źródło: eurekalert.org