Zamknij

Nadciśnienie u ciężarnych to większe ryzyko groźnych chorób w przyszłości: badanie

16.05.2022 10:42
Nadciśnienie w ciąży: groźne powikłania
fot. Shutterstock

Kobiety w ciąży, które zmagają się z nadciśnieniem, w przyszłości są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego. Potwierdziło to najnowsze badanie

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie przekracza dopuszczalny poziom, czyli 140/90 mm/Hg. Wartości te dotyczą również przyszłych mam. Choć fizjologicznie zdrowa ciąża powinna wiązać się ze spadkiem ciśnienia, u niektórych kobiet może rozwinąć się nadciśnienie. Czynniki ryzyka to m.in. wiek, cukrzyca, choroby nerek, ale nie tylko. Zdarza się, że organizm matki traktuje rozwijający się płód jak „intruza”. Wówczas wydzielane są substancje powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia. Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży to niebezpieczna sytuacja, która jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Niestety, z nadciśnieniem zmaga się niemal 10 procent wszystkich przyszłych mam na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. Kobiety w ciąży powinny regularnie mierzyć ciśnienie i dbać o odpowiednią profilaktykę.

Nadciśnienie u ciężarnych wiąże się ze stałą opieką lekarską, przyjmowaniem leków i prowadzeniem zdrowego trybu życia (aktywność fizyczna, dieta). Kontrolowanie ciśnienia ma wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale też zdrowie matki w przyszłości. Nadciśnienie w ciąży może bowiem prowadzić do poważnych powikłań, co potwierdziło najnowsze, obszerne badanie przeprowadzone w USA.

Nadciśnienie u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko zawału i udaru

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie przyjrzeli się danym pochodzącym z badań Nurses' Health Study II, dotyczących ponad 60 tys. kobiet. Blisko 10 procent z nich miało nadciśnienie w trakcie pierwszej ciąży, z czego 6,4 proc. miało stan przedrzucawkowy. Analizując dane, naukowcy wzięli pod uwagę czynniki, takie jak nadwaga i otyłość czy historia chorób serca w rodzinie. Ustalono, że u ciężarnych chorujących na nadciśnienie, ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego wzrasta o 63 procent. U kobiet zaobserwowano również większe ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu po 30 latach od pierwszej ciąży. Kobiety, które miały stan przedrzucawkowy były z kolei bardziej narażone na zawał już po 10 latach od pierwszej ciąży.

– Kobiety, które w ciąży miały nadciśnienie lub stan przedrzucawkowy powinny mieć świadomość zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Szczególne znaczenie w ich przypadku ma regularne kontrolowanie czterech głównych czynników ryzyka, czyli  ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, glukozy oraz masy ciała – zaznaczają badacze.

Źródło: PAP