Zamknij

Mdłości i wymioty podczas ciąży mogą być objawem choroby. Na co zwrócić uwagę?

11.07.2022 10:50

Mdłości i wymioty w ciąży to bardzo powszechne objawy, które zazwyczaj mijają samoistnie. Jednak jeśli utrzymują się zbyt długo, to ważny sygnał alarmowy. Kiedy nudności w ciąży powinny nas zaniepokoić?

Mdłości i wymioty podczas ciąży: kiedy powinny nas zaniepokoić?
fot. Shutterstock
  1. Ekspert ostrzega: nudności i wymiotów w czasie ciąży nie można bagatelizować
  2. Nasilone mdłości i wymioty w ciąży mogą być objawem poważnej choroby
  3. Jak zapanować nad mdłościami w ciąży? Metody leczenia

Nudności, zwłaszcza poranne, to objaw ciąży, którego doświadcza praktycznie każda przyszła mama. Zmaga się z nimi od 50 do 70 proc. kobiet w ciąży. Zwykle z tego typu dolegliwościami radzimy sobie domowymi sposobami i po prostu czekamy aż miną. Gorzej, jeśli mdłościom towarzyszą silne wymioty, które są wyniszczające dla całego organizmu.

Ekspert ostrzega: nudności i wymiotów w czasie ciąży nie można bagatelizować

Nieleczone mdłości i wymioty mogą prowadzić do tzw. niepowściągliwych wymiotów. Doświadcza ich do 3 proc. kobiet na całym świecie (zmagała się z nimi m.in. księżna Kate Middleton). W Polsce może mieć z tym problem od około 9 930 do 99 300 pacjentek. Część z nich wymaga hospitalizacji.

– Przyjęło się traktować nudności i wymioty jako integralną część okresu ciąży, tymczasem nie można ich bagatelizować. Gdy zbyt długo się utrzymują, mogą być zagrożeniem dla zdrowia kobiety – ostrzega ginekolog i położnik dr n. med. Jacek Tulimowski.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki? Pamiętajmy, że powinnyśmy informować ginekologa o każdym niepokojącym sygnale, jaki wysyła nam organizm. Jak tłumaczy dr Jacek Tulimowski, szczególnie alarmujące są bardzo częste wymioty (więcej niż trzy razy na dobę), które prowadzą do odwodnienia, zaburzeń jelitowych i utraty masy ciała (ok. 5 proc.).

Nasilone mdłości i wymioty w ciąży mogą być objawem poważnej choroby

Nudności i wymioty u ciężarnej mogą mieć różne przyczyny, które zawsze należy wykluczyć. Dolegliwości takie mogą świadczyć o zaburzeniach układu pokarmowego, chorobach wątroby, trzustki, woreczka robaczkowego. U przyszłej mamy może rozwijać się też kamica nerkowa, choroby metaboliczne, zaburzenia neurologiczne. Zdarza się, że mdłości są związane z problemami o podłożu psychologicznym. Niestety, wymioty w ciąży są na ogół bagatelizowane.

–  Pacjentka nie mówi o nich lekarzowi, bo jest przekonana, że to normalne i nic nie trzeba robić, lekarz z kolei nie pyta. Oprócz czynników stricte zdrowotnych mamy też do czynienia ze znacznym obniżeniem jakości życia kobiet –  zaznacza specjalista.

Dodaje, że najbardziej niepokojące są ciężkie nudności i wymioty, gdyż wymagają pilnej interwencji lekarskiej, a nawet hospitalizacji. Niepowściągliwe wymioty grożą wręcz ograniczeniem wzrostu płodu.

Jak zapanować nad mdłościami w ciąży? Metody leczenia

Mdłości i wymioty towarzyszące kobietom w ciąży można łagodzić, jednak ważna jest zmiana codziennych nawyków, zwłaszcza dotyczących odżywiania. Dieta powinna opierać się na białkach, przy ograniczaniu węglowodanów. Znaczenie ma również wielkość tabletek, przyjmowanych leków – nie powinny być duże. Posiłki trzeba jadać w małych porcjach i często, najlepiej jedna łyżka, krótka przerwa, a potem druga.

– Unikamy ostrych zapachów, preparatów żelaza, potraw sprzyjających nudnościom, tłustych i mocno przyprawionych. Polecam swoim pacjentkom przekąsić coś zaraz po przebudzeniu: suchara, krakersa, aby uniknąć efektu pustego żołądka – zaleca dr Tulimowski.

Jeśli postępowanie dietetyczne i zmiana stylu życia nie wystarczają, należy włączyć leczenie farmakologiczne.

–  Na świecie od wielu lat, a w Polsce od niedawna, dostępne jest bezpieczne i skuteczne leczenie farmakologiczne, które wcale nie musi się wiązać z pobytem w szpitalu –  zapewnia dr Tulimowski.

W leczeniu zwykle stosuje się pirodyksynę (witaminę B6) i doksylaminę, która blokuje receptory histaminowe, powodując zmniejszenie pobudzenia ośrodka wymiotnego.

–  Połączenie powyższych substancji w tabletce o opóźnionym uwalnianiu, jest lekiem skutecznym i bezpiecznym w leczeniu nudności i wymiotów u kobiet w ciąży –  przekonuje ekspert.
Nadmienia, że tego typu leki, a właściwie lek występujący pod różnymi nazwami, przyjmowało do tej pory ok. 33 mln kobiet na świecie. Zapewnia, że zmniejsza on nudności i wymioty nawet u 70 proc. zażywających go kobiet.

–  Lek wydawany jest z przepisu lekarza i przyjmuje się go, gdy metody naturalne okażą się nieskuteczne. Apeluję: mówmy o nudnościach i wymiotach w ciąży, nie bagatelizujmy ich, sygnalizujemy problem lekarzowi –  przekonuje dr Jacek Tulimowski.

Źródło: PAP/ Zbigniew Wojtasiński