Zamknij

Darmowe leki dla kobiet w ciąży? Jakie preparaty mogą im służyć?

Monika Piorun
17.04.2018 19:43
Mama Plus: darmowe leki dla kobiet w ciąży
fot. Shutterstock

Szumnie zapowiadany przez rząd program "Mama Plus" zakłada bezpłatny dostęp do leków dla ciężarnych. Sęk w tym, że większość farmaceutyków jest odradzana przyszłym matkom, zwłaszcza w pierwszym trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży. Mogą za to przyjmować kwas foliowy, ale nie zaleca się im stosowanie nadmiaru multiwitamin. Dlaczego?

Czy kwestia darmowego dostępu do leków dla ciężarnych jest rzeczywiście kluczowa dla poprawy statystyk demograficznych w naszym kraju? Nie są do tego przekonani rodzice dzieci po przeszczepach, którzy od roku bezskutecznie walczą obniżenie cen preparatów zapobiegającym odrzuceniu organów po transplantacji. Cena tego typu środków wzrosła z 3,20 zł do nawet tysiąca zł.

Zobacz także

Rząd nie ma pieniędzy na sfinansowanie leków dla stosunkowo niewielkiej grupy najmłodszych obywateli i każe im stosować zamienniki, które zdaniem lekarzy młody organizm może nie przyjąć (prowadząc tym samym do śmierci dziecka). W uprzywilejowanej pozycji stawia się za to przyszłe matki, które jak zakłada jeden z elementów programu " Mama PLUS", mają mieć zapewnione bezpłatne leki. Nie ustalono jeszcze szczegółów dotyczących tego, jakie preparaty będą im przysługiwać, ani nie podano, jakie koszty poniosą z tego tytułu podatnicy.

Lekarze wyjaśniają jednak, że jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, to w większości przypadków kobietom przynajmniej w pierwszym trymestrze ciąży wręcz... odradza się stosowanie leków! Głównie ze względu na to, że mogą mieć negatywny wpływ na płód. Większość środków farmakologicznych nie jest testowanych na ciężarnych, dlatego ich działanie nie jest tak dobrze rozpoznane, jak w przypadku innych produktów leczniczych.

Naukowcy z kolei obalają mity związane z tym, że ciężarne powinny zażywać wiele dodatkowych suplementów. Na łamach Drug & Therapeutics Bulletin opublikowano wyniki badań, które wskazują, że kupowanie większości preparatów multiwitaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży jest... zwykłą stratą pieniędzy.

Zobacz także

Jakie preparaty zaleca się kobietom w ciąży?

Oprócz kwasu foliowego, witaminy D a czasem żelaza lub niewielkich dawek jodu, przyjmowanie pozostałych suplementów powinno być zalecane wyłącznie w przypadku niedoborów. Dużo większe znaczenie dla przyszłych matek ma bowiem zdrowa dieta bogata w naturalne składniki, pełne wartościowych substancji odżywczych. Co więcej, uleganie modzie na przyjmowanie powszechnie reklamowanych preparatów multiwitaminowych dla ciężarnych, dla niektórych pacjentek może być równie niebezpieczne jak niedobór wybranych minerałów.

Zobacz także

Każdy preparat, który zażywa kobieta w ciąży, powinien dobrany indywidualnie do jej organizmu i zapotrzebowania na wybrane składniki. Wegankom lub wegetariankom może brakować witaminy B12, innym zaś wapnia (co nie zawsze ma związek z ilością spożywanego nabiału) lub kwasów DHA

Konsultacji lekarskiej wymagają także preparaty, które planują zażywać ciężarne cierpiące na choroby przewlekłe, np. cukrzycę, alergię, astmę itp.

Ciężarnym odradza się natomiast stosowanie nawet powszechnie stosowanych środków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, takim jak:

  • diklofenak,
  • ibuprofen,
  • naproksen,
  • ketaprofen,
  • pyralgina,
  • Butapirazol,
  • czy aspiryna (kwas acetylosalicylowy).

Bezwzględnie zakazane jest także przyjmowanie przez ciężarne leków opioidowych. Specjaliści uważają, że stosowanie środków zawierających paracetamol (Apap) powinno być bardzo ograniczone podczas ciąży. W niektórych sytuacjach pozwala się natomiast na przyjmowanie preparatów o działaniu rozkurczowym (np. no-spa).

 

9 miesięcy w... 1 minutę! Zobacz, jak zmienia się kobiece ciało w stanie błogosławionym!

źródło: Vitamin suplementation in pregnancy/Leki przeciwbólowe, które można bezpiecznie stosować w ciąży

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π