Zamknij

Jak zmienia się kobieta po porodzie?

16.04.2018 16:57

W czasie ciąży zmienia się nie tylko ciało, ale także psychika kobiety, która stopniowo przygotowuje się do nowej roli. Jednak poród i przywitanie na świecie nowego członka rodziny wcale nie oznaczają powrotu do normalności. Po porodzie ciało kobiety zmienia się nie do poznania, a jej odczucia psychiczne i nastrój również mogą ulegać widocznym zmianom. Choć niektóre zmiany szybko odchodzą w zapomnienie, to pewne procesy są nieodwracalne.

Po porodzie zmnienia się zarówno ciało kobiety, jak i jej psychika
fot. Shutterstock

Ciąża to wyjątkowy, zupełnie szczególny czas w życiu kobiety. W tym okresie zachodzą zmiany, które mają przygotować przyszłą mamę na pojawienie się dziecka. Jednak na tym nie koniec. Gdy dojdzie już do rozwiązania i na świecie pojawi się nowy człowiek, w życiu kobiety zaczną zachodzić zupełnie inne zmiany. Po porodzie i wydaleniu łożyska znika ogromne źródło hormonów. Następuje pewnego rodzaju przełom hormonalny, który wpływa na fizjologię, metabolizm, przemiany komórkowe, psychikę i nastawienie kobiety. To wyjątkowo stresowa sytuacja, której zaraz zacznie towarzyszyć połóg - czyli okres sześciu tygodni w czasie których cofają się zmiany związane z ciążą.

Choć po porodzie wiele kobiet może odczuwać wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości, to większość z nich odchodzi w zapomnienie po upływie kilku tygodni lub miesięcy. Niestety, niektóre zmiany mogą towarzyszyć kobietom przez bardzo długi okres czasu, a nawet przez całe życie. Zmiany wyglądu lub dolegliwości bólowe po operacji cesarskiego cięcia są częstą pamiątką po narodzinach dziecka. To, co dzieje się z ciałem kobiety po urodzeniu dziecka jest dla wielu młodych mam ogromną bolączką.

Zobacz także

Po urodzeniu dziecka zmienia się wygląd kobiety

Przez kilka tygodni po urodzeniu dziecka kobieta może zmagać się ze wzmożonym wypadaniem włosów. Winne są w tym przypadku hormony, których poziom po porodzie jest nieuregulowany. Wypadanie włosów powinno stopniowo zanikać przez kilka miesięcy, w tym czasie należy jednak dbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy A i C, a także cynk i selen.

Po porodzie mogą pojawić się także zmiany skórne na twarzy. Ostuda, zwana także maską ciążową, to przebarwienia skóry pojawiające się po porodzie stosunkowo często. Ciemniejsze plamy występują zazwyczaj na skroniach, czole, przy oczach i ustach. Po porodzie młoda mama może mieć także inne problemy z cerą. W tym czasie pojawiają się wysypki, swędzenie i przesuszenie skóry. Większość zmian znika po kilkunastu tygodniach, ale w niektórych przypadkach ostuda staje się pamiątką na całe życie.

U większości kobiet po urodzeniu dziecka pojawiają się rozstępy, zarówno na brzuchu, jak i na udach i pośladkach. To normalne, gdy skóra przez tyle miesięcy była naciągnięta. Rozstępy są na początku czerwone i bardzo mocno widoczne, jednak z czasem bledną i bardziej wtapiają się w kolor skóry. Niestety, częstym problemem po ciąży są również pajączki (popękane naczynka) i żylaki. Te dolegliwości nie znikają samoistnie w miarę upływu czasu. Choć z cellulitem i obwisłą skórą można radzić sobie poprzez ćwiczenia i dietę, to naczynka wymagają zazwyczaj bardziej zaawansowanych zabiegów estetycznych.

Chociaż brzuch po porodzie będzie zmniejszał się z każdym dniem, co łączy się ze spadkiem wagi i obkurczaniem się macicy, to skóra może stracić jędrność. Poważnym problemem dla wielu kobiet jest obwisły, sflaczały brzuch po porodzie. Można się go pozbyć dzięki ćwiczeniom i zdrowej, niskokalorycznej diecie, jednak w niektórych przypadkach ten zwisający brzuszek, zwany przez niektórych fartuchem, pozostaje z kobietą na zawsze. Jedyną metodą na pozbycie się tego nadmiaru skóry jest operacja plastyczna brzucha.

Jednak podstawowym i dla większości kobiet najważniejszym problemem estetycznym po ciąży są piersi. W czasie ciąży powiększają się, co dla wielu kobiet jest pozytywnym aspektem, ale po porodzie, a szczególnie po zakończeniu karmienia, stopniowo tracą jędrność. Wiele karmiących mam musi się także zmierzyć z bólem piersi i sutków, które są często dotkliwie pogryzione przez głodnego oseska. Piersi można smarować kremami ujędrniającymi, nosić odpowiednie biustonosze, a po zakończeniu połogu (lub karmienia) wykonywać ćwiczenia ujędrniające. Jednak w większości przypadków, wygląd biustu zmienia się nieodwracalnie.

Po porodzie mogą pojawić się przykre dolegliwości

Niektóre kobiety po porodzie mówią, że czują się, jakby wybuchł im granat między nogami. Ból i dyskomfort dotyczą przecież nie tylko kobiet, które rodziły naturalnie. Dolegliwości bólowe towarzyszą przez dłuższy czas Paniom po cesarskim cięciu, które przeszły poważną operację w jamie brzusznej. Powstające zrosty po operacji, choć nie dotyczy to wszystkich Pań, dręczą już przez całe życie powodując ból, problemy z aktywnością fizyczną, a nawet utrudniając kolejne operacje.

Każda kobieta jest inna, dlatego dolegliwości po porodzie są raczej kwestią indywidualną. Najczęściej odczuwalne są bóle pleców, które po porodzie przejmują ciężar z rozciągniętych mięśni brzucha. Po kilku tygodniach, gdy mięśnie brzucha staną się znów mocne i elastyczne, ciężar ciała zacznie rozkładać się równomiernie, co odciąży plecy. Tak samo obolałe mogą być nogi, w wielu przypadkach pozostają opuchnięte przez jakiś czas po porodzie. Jednak z biegiem czasu wracają do swoich naturalnych rozmiarów.

Innym, wyjątkowo nieprzyjemnym problemem po porodzie jest nietrzymanie moczu. W trakcie porodu wywierany jest nacisk na cewkę moczową, co skutkuje nierzadko problemami z trzymaniem moczu w późniejszym okresie. Po porodzie mogą występować także infekcje dróg moczowych i częste zaparcia.

Poważnym problemem, z jakim musi zmagać się wiele kobiet po porodzie, jest ból i dyskomfort naciętego krocza. Choć tak wiele mówi się o nadużywaniu tego zabiegu, to nacinanie krocza jest nadal stosowane u niemal połowy rodzących siłami natury kobiet. Krocze po nacięciu goi się dłużej i jest bardziej bolesne i podatne na infekcję, niż krocze po pęknięciu. Niestaranne szycie i głębokie nacięcie to przyczyny długoletniej bolesności okolic intymnych i tworzenia się zrostów.

Nacięcie krocza obniża jakość życia kobiety po porodzie. Zazwyczaj przez kilka tygodni krocze jest obolałe, a szwy ciągną i sprawiają dyskomfort. Nacięcie osłabia mięśnie pochwy i znacznie utrudnia powrót do stanu przed porodem. Może także sprzyjać obniżeniu napięcia mięśni dna miednicy, a co za tym idzie, wypadaniu narządów rodnych i nietrzymaniu moczu. Po nacięciu krocza mogą się także zdarzać powikłania pod postacią dalszych pęknięć, infekcji i zrostów. Niektóre Panie przez wiele lat po porodzie skarżą się na na ból i ciągniecie podczas stosunków seksualnych.

Po narodzinach dziecka psychika także się zmienia

Narodziny dziecka są zawsze ogromnym wydarzeniem w życiu kobiety i całej jej rodziny. Choć przyjściu dziecka na świat towarzyszy zazwyczaj euforia, to w większości przypadków przez wiele tygodni kobiety nie opuszcza stres i napięcie związane z samym porodem, połogiem i zupełnie nową rolą życiową. Po porodzie wiele kobiet zmaga się z trudnościami natury psychicznej, które spowodowane są zarówno natłokiem nowych obowiązków, wyzwaniami związanymi z karmieniem dziecka, jak i opieką nad nim. Za rozbicie, rozkojarzenia, a nawet smutek po porodzie odpowiadają hormony, których poziom normuje się z czasem, zazwyczaj w ciągu kilku tygodni.

Zobacz także

Wydarzeniem, które wpływa na psychikę kobiety po narodzinach dziecka jest również sam poród. Niestety, dla wielu kobiet jest to bolesne i traumatyczne przeżycie, którego wspomnienie towarzyszy młodej mamie przez długi czas. Na wspomnienie porodu ma wpływ zarówno komfort kobiety rodzącej, czyli opieka personelu szpitalnego, jak i sam proces przychodzenia dziecka na świat. Poród przebiegający z komplikacjami, nierzadko naznaczony cierpieniem fizycznym i psychicznym, bywa dla kobiety murem nie do pokonania. Z powodu ciężkich przeżyć wiele kobiet nie decyduje się na kolejne dziecko.

________

zdrowie.radiozet.pl/nk