Małgorzata Rozenek-Majdan o in vitro: to są standardy europejskie, do których należy dążyć

29.05.2019
Aktualizacja: 20.03.2020 12:41
Małgorzata Rozenek-Majdan w Radiu ZET
fot. Radio ZET

- Nie możemy dzielić ludzi na zamożnych i mniej zamożnych. Tylko osoby, które poradziły sobie lepiej w sytuacji zawodowej, mogą zostać rodzicami. Jako mama, jako kobieta, po prostu się przeciwko temu buntuję - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Małgorzata Rozenek-Majdan z problemem niepłodności mierzy się od kilkunastu lat. Pierwszego syna poczętego metodą in vitro urodziła 13 lat temu. Twierdzi, że nastroje społeczne wokół zapłodnienia pozaustrojowego nigdy nie były dobre, ale mimo wszystko nie było tak źle, jak jest teraz. To dlatego zdecydowała się publicznie zabrać głos w tej sprawie.

In vitro: na czym polega procedura?

Zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro to zapłodnienie odbywające się w warunkach laboratoryjnych. To metoda dająca wielu parom możliwość posiadania dziecka. Dowiedz się, jak przebiega zapłodnienie metodą in vitro i kto kwalifikuje się do procedury.

Diagnostyka niepłodności

- Wiele osób pyta jakim cudem tak szybko, w wieku 28 lat, zdecydowałam się na tę procedurę. Miałam ogromne szczęście, bo trafiłam w ręce zawodowców. Nie marnowaliśmy czasu. Od razu dostałam prawidłową diagnozę. W klinikach, które nie specjalizują się w leczeniu niepłodności, lekarze bardzo często starają się pomóc w nazwijmy to "naturalny" sposób - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Dr Piotr Lewandowski z Przychodni Leczenia Niepłodności NOVUM, który towarzyszył pacjentce, potwierdził, że o tym, jak szybko pacjent będzie miał postawioną prawidłową diagnozę i jak szybko będzie można mu pomóc, decyduje doświadczenie lekarzy. "Zaczyna się od bardzo prostych kroków, o których większość lekarzy pierwszego kontaktu zapomina, czyli od badania nasienia. Czasem kobieta jest diagnozowana przez kilka lat, a mamy do czynienia z azoospermią, czyli brakiem plemników. Jak mantrę powtarzamy: trzeba badać partnera, bo jest to badanie najprostsze, najkrótsze i nie boli" - podkreślał dr Piotr Lewandowski w Radiu ZET.

Niepłodność w klasyfikacji chorób WHO

- In vitro jest zwieńczeniem drogi, najdoskonalszą formą leczenia niepłodności. 40-50 procent pacjentek w akceptowalnym wieku wychodzi z dobrej kliniki z dzieckiem - kontynuował dr Piotr Lewandowski.

Dr Lewandowski mówił, że dziwi się, dlaczego w środku Europy, wciąż mamy wątpliwości, co do zasadności metody in vitro, podczas gdy powinna być ona postrzegana jako dojrzała gałąź medycyny. Światowa Organizacja Zdrowia WHO rozpoznała niepłodność jako chorobę społeczną, a większości krajów w Europie i na świecie wspomaga obywateli w walce o to dziecko.

- Jest tylko nie tylko spełnienie biologicznego i społecznego prawa danej pary, ale także walka o dobro kontynuacji społeczeństwa. Walczymy z niżem demograficznym, także w ten sposób. W naszej przychodni dochodzimy już do 20 tys. ciąż. Można tyle ludzi uszczęśliwić - mówił dr Lewandowski.

Ekspert podkreślał, że niepłodność jest chorobą, dotyczy dwojga ludzi, jest czynnikiem, który degraduje życie jednostki, życie pary, życie całej rodziny. Jest to poważne obciążenie psychiczne porównywalne z rozpoznaniem choroby onkologicznej.

- Chciałabym, żebyśmy doprowadzili do sytuacji zupełnie naturalnej i normalnej w innych krajach Europy i nie tylko, że ta metoda będzie refundowana ze Skarbu Państwa. To są standardy europejskie, do których należy dążyć. Nie możemy dzielić ludzi na zamożnych i mniej zamożnych. Że tylko osoby, które poradziły sobie lepiej w sytuacji zawodowej, mogą zostać rodzicami. Jako mama, jako kobieta, po prostu się przeciwko temu buntuję - tłumaczyła Małgorzata Rozenek-Majdan w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu