Kiedy zaczyna bić ludzkie serce? Już w ciągu 16 dni od poczęcia!

Monika Piorun
19.10.2016 17:32
Kiedy zaczyna bić ludzkie serce? Już w ciągu 16 dni od poczęcia!
fot. Kiedy zaczyna bić ludzkie serce? Już w ciągu 16 dni od poczęcia!

Choć do tej pory sądzono, że potrzeba przynajmniej 21 dni od momentu zapłodnienia, by zaczęło się rozwijać ludzkie serce. Ekspertom z Oxfordu udało się jednak udowodnić, że dzieje się to już po 16 dobach.

Statystycznie jedno na 180 dzieci rodzi się z wadą serca. Dzięki najnowszym ustaleniom brytyjskich naukowców już wkrótce będzie można sobie z nimi lepiej radzić.

Okazuje się, że mięsień sercowy zaczyna się kształtować na etapie płodowym nieco szybciej niż uważano w przeszłości.

Pierwsze zmiany można zaobserwować już 16 dni od zapłodnienia. Zaczyna się wtedy tworzyć organ, który przybiera formę półksiężyca.

Wcześniej sądzono, że rozwój tego organu następuje około 5 dni później, czyli w trzecim tygodniu od poczęcia.Choć to niewiele, a zapowiadane korzyści dla kardiochirurgii dziecięcej są jeszcze tylko hipotetyczne, informację tę zdążyli już wykorzystać przeciwnicy aborcji.

Kiedy zaczyna się człowiek?

Powołując się na badania pod kierownictwem prof. Paula Rileya z Oxfordu (który po badaniach na myszach laboratoryjnych wykazał, że skoro serce u gryzoni formuje się już 7 dni od poczęcia, to u ludzi proces ten analogicznie rozpoczyna się 16 dób od zapłodnienia) redakcja "Frondy" zdecydowała się skomentować te ustalenia w taki sposób:

I jak tu twierdzić, że to jeszcze nie jest człowiek?

Zgadzacie się z tym komentarzem?

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π