Leżenie na plecach zwiększa ryzyko poronienia kobiet w ciąży

Monika Piorun
23.11.2016 13:46
Leżenie na plecach zwiększa ryzyko poronienia kobiet w ciąży
fot. Leżenie na plecach zwiększa ryzyko poronienia

- Spanie na plecach w ostatnim trymestrze ciąży aż dwukrotnie podwyższa ryzyko poronienia - ostrzega prof. Peter Stone z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii. Choć znalezienie wygodnej pozycji do snu przed porodem nie jest wcale łatwe, to jednak według naukowców najlepiej jest wtedy spać na lewym boku. Dlaczego?

Mogłoby się wydawać, że od leżenia na plecach jeszcze nikt nie umarł. Okazuje się jednak, że jak zwykle pozory mogą mylić. W przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży nawet tak banalna czynność może przeszkadzać potomstwu, które noszą w swoim łonie, a nawet prowadzić do poronienia. Mimo że od dawna ciężarnym odradzano układanie się na brzuchu lub na plecach do snu, to jednak do tej pory nie sądzono, że wiążą się z tym aż tak poważne konsekwencje.

Zobacz także

Choć na zwiększenie ryzyka urodzenia martwego dziecka może wpływać wiele różnych czynników - m.in. otyłość, wiek matki lub stan łożyska, to jednak nadal w około 30% przypadków przyczyna poronienia pozostaje nieznana.

Nowe światło na to zjawisko rzucają przedstawione na łamach "Journal od Physiology" wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Petera Stone z Uniwersytetu Auckland z Nowej Zelandii. Według niego kobiety w ostatnim trymestrze ciąży powinny unikać leżenia na plecach, a zwłaszcza układać się w takiej pozycji do snu. 

W ostatnim trymestrze ciąży nie leż na plecach!

ciążą 2
fot. East News

Nawet krótkotrwałe przebywanie w takiej pozie może być szkodliwe zarówno dla organizmu przyszłej matki, jak i jej dziecka. Już po 30 minutach można zaobserwować wyraźny wpływ na krążenie krwi oraz spowolnienie pracy serca, co może doprowadzić do poronienia.

Zobacz także

Kiedy dokładnie prześledzono krążenie krwi 29 kobiet w zaawansowanej ciąży, które poproszono o to, by ułożyły się w wygodnej pozycji, okazało się że wystarczyło zaledwie pół godziny, by doszło do wyraźnego spadku ukrwienia zarówno w organizmie matki, jak i płodu.

Leżenie na plecach ma bezpośredni wpływ na spowolnienie pracy serca ciężarnych, przez co osłabia się przepływ krwi przez łożysko do organizmu dziecka przebywającego w łonie matki. Wiele maluchów potrafi sobie doskonale poradzić z tą sytuacją, niektóre z nich w ostatnim trymestrze ciąży są jeszcze na tyle słabe, że nie jest w stanie uruchomić mechanizmów kompensacyjnych i powstrzymać reakcji poronnej.

W jakiej pozycji spać w zaawansowanej ciąży?

ciąża_4
fot. East News

Czy pozycja, w jakiej śpią kobiety na ostatnim etapie ciąży może mieć aż tak wielkie znaczenie dla dziecka? 

Zobacz także

Po zebraniu danych na temat nawyków związanych ze snem wśród 155 kobiet, które poroniły w 28. tygodniu ciąży lub później i porównaniu ich do 310 kobiet, którym udało się urodzić zdrowe dzieci naukowcy z Nowej Zelandii ustalili, że wpływ na płód może mieć nawet to, z której strony układamy się na bok podczas nocnego odpoczynku. 

Okazuje się, że wśród pań, które spały na plecach lub na prawym boku, aż dwukrotnie częściej dochodziło do poronienia niż w przypadku matek układających się na lewy bok.

Zobacz także

Specjaliści wyjaśniają, że przyczyną tego zjawiska tkwi w tym, że leżenie na lewym boku pozwala na to, by macica kobiet w ostatnim trymestrze ciąży nie uciskała nadmiernie naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwy jest swobodny dopływ krwi do płodu i zmniejsza się ryzyko niepożądanych komplikacji, w tym poronienia.

Badacze podkreślają jednak, że niezbędne są dalsze badania w tym zakresie i potwierdzenie zebranych danych na większej grupie uczestniczek. 

Ciężarnym paniom, które mają problem z ułożeniem się do snu może pomóc np. specjalna poduszka:

Zagłosuj

W jakiej pozycji sypiasz?

Liczba głosów:

źródło badań: doi: http://dx.doi.org/10.1113/JP273201
____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π