Kwas foliowy w ciąży: uwaga na preparaty multiwitaminowe

02.07.2019 15:06
Kwas foliowy w ciąży
fot. Shutterstock

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży jest niezbędna, ale przyjmowanie zbyt dużych dawek może zwiększać ryzyko alergii u dzieci – ostrzegają naukowcy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest niezbędne do odpowiedniego rozwoju płodu i przeciwdziałania potencjalnym wadom wrodzonym u dzieci. Dzienna dawka kwasu foliowego w suplementach diety, ustalona przez naukowców dla kobiet z niskim ryzykiem występowania wad płodu, to 0,4 mg na dobę. Suplementację powinno się rozpocząć przynajmniej na 12 tygodni przed planowaną ciążą, kontynuować przez cały pierwszy trymestr ciąży oraz wznowić w okresie karmienia piersią. Wyższe dawki kwasu foliowego są zalecane w sytuacjach pośredniego lub wysokiego ryzyka występowania wad płodu i powikłań ciąży.

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy bierze udział w kształtowaniu się cewy nerwowej u płodu, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży zabezpiecza także przed odklejeniem łożyska, przedwczesnym porodem i zmniejsza ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka.

Jednak wiele kobiet przyjmuje jednocześnie kilka preparatów wielowitaminowych, co może powodować przyjmowanie zbyt dużej dawki kwasu foliowego — ostrzegają naukowcy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tymczasem, jak wynika z ich badań przeprowadzonych wśród ponad 300 matek dzieci w wieku od 2 do 72 miesięcy, które leczone były w klinikach oraz w poradniach specjalistycznych ICZMP w latach 2010-2014, u dzieci matek, które nieświadomie przekraczały zalecaną dzienną dawkę kwasu foliowego w ciąży, częściej rozwijała się alergia.

– Regulacja ta prawdopodobnie zachodzi w mechanizmie modyfikacji epigenetycznych, czyli takich zmian, które mogą wpływać na regulację ekspresji genów już w okresie płodowym. Jednak wymaga to potwierdzenia w kolejnych badaniach – powiedziała dr Anna Banasiak z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl